Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

O, widzę, że GMT przygotowuje właśnie grę (obecnie status w P500 jako "Not there yet"), w której będzie można wreszcie zagrać Rzplitą! Wbrew mojej intuicji, gdy zobaczyłem tytuł, gra ma być nie tylko o ostatniej wojnie północnej, ale o wszystkich, począwszy od tej z XVI wieku! Musze przyznać, że zyskali moją ciekawość. Ktoś kojarzy może autora lub śledzi projekt?
Obrazek
https://www.gmtgames.com/p-954-baltic-e ... -1721.aspx
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Raleen »

Póki co zupełnie autora nie kojarzę. Patrząc na prototypową planszę, może to być coś w stylu "Imperial Struggle". Wskazuje na to także duży zakres czasowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Raleen pisze: piątek, 14 stycznia 2022, 09:57 Póki co zupełnie autora nie kojarzę. Patrząc na prototypową planszę, może to być coś w stylu "Imperial Struggle". Wskazuje na to także duży zakres czasowy.
Nie wiem czy to dobry trop. Gra ma być wieloosobowa (od 2 do 5: Szwecja, Dania, Rosja, Rzplita, Prusy) i chyba sfera militarna ma w niej działać normalnie, to znaczy z rekrutacją i ruchami wojsk, a nie tak abstrakcyjnie jak w IS. Generalnie z tego co czytam gra ma skupiać się na sferze gospodarczej, w tym potraktować dość poważnie handel morski. Z tego co widzę nie ma też być CDG - jedyne karty jakie w niej widzę to karty postaci historycznych, które jednak raczej dają bonusy niż pozwalają na podstawowe akcje.

Dwa z trzech przewidzianych przez autora standardowych zwycięstw ma polegać na zajęciu odpowiednich prowincji. Właściwie trudno mi to przyrównać do czegokolwiek. Niewątpliwie jednak będę śledził rozwój gry, nabrałem nawet pewnej chęci jej nabycia, ale to oczywiście jeszcze pewnie dużo czasu, a tym samym i namysłu.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Raleen »

Jeden z plusów informowania przez autorów i wydawców wcześniej o przygotowywanych do wydania grach i pokazywania co będą zawierać. Można śledzić temat, lepiej się z nim zapoznać, bo jest to rozłożone w czasie, i ostatecznie świadomie zdecydować czy gra pasuje czy nie.

Co do tropu, nie zapoznawałem się szczegółowo, więc pewnie masz rację. Wygląda na grę pt. Dominium Mari Baltici, coś czuję, że będzie dominować perspektywa skandynawska.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: dbj »

Projekt wygląda ciekawie. Autor już umieścił sporo informacji o grze, to duży plus, GMT nie zawsze tak robi. Mam nadzieję, że mapa graficznie będzie nawiązywała do kart dramatis personae.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Leliwa »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: piątek, 21 stycznia 2022, 10:49 Można zgłosić się do testów:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform
Panie Księżaku, zgłosiłem się, a Wasza Miłość też?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Leliwa pisze: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 09:38
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: piątek, 21 stycznia 2022, 10:49 Można zgłosić się do testów:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform
Panie Księżaku, zgłosiłem się, a Wasza Miłość też?
Póki co niestety nie. Liczyłem, że, niczym w opisywanym przez mnie Tanto Monta Monta Tanto (viewtopic.php?f=43&t=19277), opcją będzie jakiś cyberboard lub vassal (tam brałem udział w testach przez cyberboarda), natomiast z tego co widzę tutaj jest albo Tabletop Simulator (który jest chyba płatny?) albo papierowe pnp, na które raczej trudno będzie mi zebrać ekipę (już teraz na testy mojego projektu - viewtopic.php?f=71&t=18668 - jest mi trudno). Gdyby jednak było potrzeba kogoś do rozgrywek w toż PNP, zwłaszcza w Warszawie, to jestem oczywiście do dyspozycji.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Leliwa »

Ja mam TS-a, nabyłem podczas licznych promocji na Steam.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Leliwa »

Panowie, jak się znajdzie 4 chętnych to mogą na spółkę kupić 4-pak Tabletop Simulatora za jedyne 215 złotych i zgłosić się do testów wraz ze mną. Na pewno wypadnie taniej niż własny wydruk komponentów. A tematyka dla Sarmatów must have.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
sadzol
Caporal
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 1 września 2011, 10:27
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: sadzol »

Ja się zgłaszam, jakby co Tabletop Simulatora mam.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Baltic Empires: The Northern Wars of 1558-1721 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Widziałem ostatnio że ktoś miał wydrukowany prototyp, jak wrażenia, jest trochę chromu czy raczej suchy sandboks?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”