All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Eeee tam wieje już nudą ta cała wojenka RON.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Gdyby nie to, ze to sa dla mnie bezcenne pozycje przy robieniu POTOPu, to bym pewnie mial zdanie podobne do Waszego ;)

V.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Próbowałem załapać się na reedycję rok temu, ale chyba z tego nic już nie będzie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 kwietnia 2010, 22:56 przez Pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Pablo »

Reprint gry dostępny w preorderze, podobno będą rozsyłać w marcu.

http://italianwars.net/preorders

Może ktoś wie co to za dodatkowy scenariusz - mapa - Valsugana.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Anomander Rake »

Mam tę grę. Gdzie wycztałeś o tym nowym scenariuszu?
Ja wiem tylko o tym:
New Scenario: Novara 1513 extended version
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Pablo »

Oj niedoczytałem, to mapa do innej gierki Stafexpedition którą dokładają przy preorderze.

"The Valsugana scenario extends Stafexpedition game with new counters (already present in Strafexpedition box) and a small map to the north east portion of the current gameboard (you need this additional map to play the Valsugana scenario). Scenario Rules will be posted on our website.The Valsugana scenario will be playable as a scenario itself or linked with Strafexpedition to extend the Campaign Game."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Neoberger »

Anomander --> Jak ci się podoba All lost? Właśnie kupiłem i przeczytałem dwukrotnie przepisy.
Za mną pierwszy scenariusz.

Gra technicznie mnie zawiodła. Plansza z grubego kartonu, po rozłożeniu i wyprostowaniu nie chce wrócić do pierwotnego układu i nie mieści się zbytnio w obwolucie (gra nie ma wszak pudełka).
Szata graficzna planszy dla mnie zbyt wyblakła i nieczytelna. Naprawdę przypomina szkic zapaleńca, a nie profesjonalny produkt.

Żetony źle wysztancowane i zostają ogonki - trzeba ciąć nożykiem.
Są tylko dwa żetony do niszczenia terenu. A jak zechcę zniszczyć więcej to co?
Jak zaznaczać kawalerię, która po szarży ruszyła na rabunek?

Przepisy o kapitanie generalnym mnie powaliły. Nie wiem kto nim może być tak naprawdę, a to przecież potem kosztuje punkty.
Nie wiem czy fale szarż kawalerii mogą atakować różne korpusy czy jeden?
Jak w końcu wygląda potyczka?
Wyjątków w przepisach jest tyle, że mój przyzwyczajony do współczesnych gier mózg się zlasował. :D

Ale mimo tego gra jest wciągająca. Każdy krok trzeba planować. Wszystkie manewry mają swoje skutki w stratach.
Można wciągać przeciwnika w swój teren i narażać go na straty.
Można przykuwać go do twierdz. I czekać aż się wykrwawi.

A wszystko to jest tylko przygotowaniem do wielkiej, ostatecznej bitwy, która jest niesamowita.
Straty w niej nie są znaczne, ale za to oddziały nieustannie się demoralizują.
Szarże, kontrszarże, flankowania, współdziałanie piechoty z kawalerią, przygotowania artyleryjskie, natarcia ogniowe piechoty, umocnienia itp.

W pierwszym scenariuszu w ostatecznej bitwie Francuzi wygrali tylko dzięki postawie piechoty szwajcarskiej. Prawie wszyscy uciekli, a jedynie dwa jej czworoboki dobiły Wenecjan. Mimo mnogości przepisów napisanych przez Włochów po angielsku, zbyt dużej liczby pomocniczych kartek nie uwzględniających wszystkich rzutów i zależności - gra jest ciekawa i na pewno odbiega od sztampowych amerykańskich produkcji.

Przechodząc do początku. A jakie Ty masz doświadczenia z tą grą?
Berger
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Anomander Rake »

Grafika to chyba kwestia gustu. Mnie się bardzo podoba. Karton planszy faktycznie dyskusyjny.
Żetony okrajałem, bo faktycznie sztanca taka sobie, ale za to jakie teraz są ładne. ;)

Co do samej gry. Grałem kilka razy, gdzieś na forum jest nawet jakiś AAR. Generalnie rzecz bardzo fajna i klimatyczna.
Z tym, że grywałem dawno temu, teraz, poza konwentami, raczej nie grywam w planszówki.
Z jedną rzecz w przepisach miałem duży problem. Być może czegoś nie doczytałem lub nie zrozumiałem. Jeżeli duża armia spotyka silny korpus z aktywnym dowódcą to co się da zrobić dużą armią? Czy można tylko toczyć mało efektywne potyczki? Uwolnić się też słabo, bo dowódca korpusu daje jakiś straszny modyfikator.
Nie widziałem erraty w tym zakresie, więc mam nadzieję, że czegoś nie doczytałem.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Neoberger »

Z instrukcji wg mnie wychodzi niestety skirmish przy spotkaniu dużej armii z małą.
Problem jest jak one znalazły się obok siebie. Kto miał interes w zastopowaniu przeciwnika?

Patrząc na tę kwestię matematycznie to trzeba przyznać, że podejście małą armią do dużej armii powoduje, że duża armia może się nie oderwać, a w walce niewiele może zrobić.
Dodatek do rzutu za przewagę to maksymalnie 2 do rzutu. Jeżeli wartość jednostek jest taka sama to możemy nawet spokojnie przegrać walkę walcząc z małym oddziałem przeciwnika. Tym bardziej, że skirmish wymaga walki jednego oddziału z jednym Oddziałem.
Być może tak było w rzeczywistości w tamtym czasie.

Ciekawe postawienie problemu, ciekawy problem. Trzeba pomyśleć. :idea:

Pozdrawiam

P.S. Jednak fale szarży kawaleryjskiej atakują oddziały z jednego korpusu. Mogą tylko wybrać różne oddziały w ramach korpusu. To prosta droga do masakry artylerii.
Berger
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Tymczasem widzę, że w tym roku wyszła druga część w tej mechanice, tym razem o walkach w ramach wczesnych Wojen Włoskich o Królestwo Neapolu:
https://boardgamegeek.com/boardgame/343 ... 494-1530-v
This second volume includes all the major campaigns fought in Southern Italy:
Ferrandino’s War, 1495-96, the Aragonese, with the help of El Gran Capitán, retake the Kingdom of Naples to the French.
The fight for the Kingdom of Naples, 1502-1503, the French and Spanish, led by El Gran Capitán, fight for the Kingdom of Naples. This campaign historically included the two most famous battles of Cerignola and Garigliano (1503), where Cordoba gained the title "El Gran Capitán".
Lautrec’s last chance, 1528, the unfortunate campaign of Lautrec to conquer Naples once again
The crusade of Charles VIII (a what-if scenario), 1495-96, what if Charles VIII would have not decided to come back to France soon after his conquer of the Kingdom of Naples ?
These were longer campaigns with respect to the first game, and fought on larger areas. Scale has been adapted to these facts (3x in space and time)

the game system of All is lost save Honour, scaled 3x to adapt it to campaigns which were longer and fought on much wider areas
operational-level warfare in the XVIth century
highly interactive sequence of play, focused on manoeuvre and careful planning
various forms of combat: Major battles,Skirmishes, Sieges
a 22" x 34" fine-art map , reproducing all of XVIth southern Italy, based on an accurate study of ancient maps and sources
gorgeous iconic counters representing all the main Capitani who fought there and the different combat units
detailed (as it is possible) order of battle, with combat units differentiated by strength, maximum movement, quality and reliability
very low counter density and limited play time
Ktoś grał może, a może ktoś chciałby jeszcze podzielić się wrażeniami z I części?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: All is lost save Honour - Wojny Włoskie 1494-1530 (ES)

Post autor: Neoberger »

Kupiłem. Rozstawiłem i mam mieszane uczucia.
Nawet nie chodzi o inną skalę.
Ale większość scenariuszy to niewielkie siły.
Obawiam się czy w grze nie będzie wszystko zależało od przypadku, bo może być mały margines błędu.
A jeden scenariusz to taka zabawa - Fernandino idzie i sprawdza czy baronowie (nowy rodzaj wojsk) opowiedzą się po jego stronie, czy będzie musiał zdobywać zamki.
Nie wiem. Jakoś w porównaniu z I częścią to mi się mniej podoba.
Na razie leży na półce i czeka na pogranie.
Berger
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”