Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Topolożek
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2022, 21:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Topolożek »

Pax Hispanica, kolejna gra z serii Paxów. Tym razem XVII-wieczne Karaiby. Planowana na pierwszy kwartał 2024.
BGG
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Raleen »

Dzięki za wieści. Zanosi się na to, że Paxy zaistnieją u nas w najbliższym czasie, akurat tak się złożyło, że pojawił się gracz mocno zainteresowany tematem.

Patrzę na profil gry na BGG i w ocenach mnóstwo 10 i 1, mimo że gra jeszcze w ogóle się nie ukazała :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2072
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: adalbert »

Tia, już na BGG jakaś gównoburza była odnośnie do historycznego umiejscowienia gry. Z doświadczenia wiem, że o ile nie masz lewicowych poglądów, to lepiej się nie wypowiadaj, bo cię zbanują.
Dla mnie gra chyba trochę za droga.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Raleen »

adalbert pisze: środa, 28 grudnia 2022, 08:18 Tia, już na BGG jakaś gównoburza była odnośnie do historycznego umiejscowienia gry. Z doświadczenia wiem, że o ile nie masz lewicowych poglądów, to lepiej się nie wypowiadaj, bo cię zbanują.
Dla mnie gra chyba trochę za droga.
To jak byś mógł, polinkuj, bo takie stwierdzenia jak wyżej to najlepsza pożywka do gównoburz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2072
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: adalbert »

Tutaj coś jest. Pocięte już i zamknięte.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Raleen »

Przeczytałem wątek, tam jest nie tyle o historycznym umiejscowieniu gry (czyli te kwestie kolonializmu itp. co na początku) tylko bardzo szybko temat schodzi na to jak zdefiniowany został przez autora socjalizm, w kontekście narodowego socjalizmu. Nie określiłbym też tej dyskusji jako gównoburzę, przynajmniej tego co jest widoczne. Domyślam się, że jak to nieraz bywa w przypadku tego rodzaju tematów, nie wszyscy "nadają się" do takich dyskusji, bo to powiedzmy sobie szczerze wymaga pewnej wiedzy, a opinie w stylu meneli spod budki z piwem potrafią tego typu dyskusję skutecznie zepsuć, więc nie wiem co tam było, ale wyobrażam sobie, że raczej chodziło o tego typu kwestie, a nie o "prawicowość". Swoją drogą, ciekawy temat: na ile autor ma prawo do autonomicznego definiowania i charakteryzowania pewnych pojęć w sytuacji, gdy robi to w sposób odmienny od ogólnie przyjmowanego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2072
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: adalbert »

Dyskusja zaczyna się od "prośby", żeby gra nie zawierała wstawek historycznych, które by miały "defend that the systematic destruction, raping, sabotage, torture, and annihilation of central and south American indigenous populations was ultimately for their own good, because of: Jesus, white skin, and roman architecture." Potem rzeczywiście schodzi m.in. na użytą gdzieś tam definicję socjalizmu (to zresztą nie definicja Eklunda a T. Sowella - czarnoskórego amerykańskiego ekonomisty). Wątek totalnie pocięty i w końcu zamknięty - dla mnie to definicja gównoburzy, ale mniejsza z tym.
Abstrahując od potrzeby sensownej moderacji, na BGG jest bardzo silna cenzura i pospieszne zawieszanie kont z byle powodu - wszystko oczywiście w ramach polityki "diversity and inclusion". Miałem już z tym do czynienia, ale to inna para kaloszy - tylko przy okazji wspomniałem.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Neoberger »

Abstrahując od potrzeby sensownej moderacji, na BGG jest bardzo silna cenzura i pospieszne zawieszanie kont z byle powodu - wszystko oczywiście w ramach polityki "diversity and inclusion". Miałem już z tym do czynienia, ale to inna para kaloszy - tylko przy okazji wspomniałem.
Ja straciłem konto za wpis, że okładka gry Ospreya o Bitwie o Wielką Brytanię jest błędna ponieważ zawiera obrazek hinduskiego i sikhijskiego pilota, którzy nie zdążyli wziąć udziału w tej bitwie.
Uznano wpis za rasistowski i dostałem ostrzeżenie. Niestety następnego dnia Cezary ze Szczecina za podobny wpis dostał ostrzeżenie a ja bana wieczystego (powiązano nas i napisano, że jesteśmy Poles).
Dla mnie BGG to już dno lewackie i inne fora pozostały za nimi z tyłu.
Berger
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2072
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: adalbert »

Neoberger pisze: niedziela, 8 stycznia 2023, 23:41 Dla mnie BGG to już dno lewackie i inne fora pozostały za nimi z tyłu.
Problem polega na tym, że to największe forum planszówkowe na świecie...
Topolożek
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2022, 21:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Pax Hispanica (Sierra Madre Games)

Post autor: Topolożek »

Przejrzałem living rules. Gra wygląda ciekawie, a raczej nie będzie wielkich zmian pół roku przed planowaną premierą.
Są rzeczy, których się nie spodziewałem po Paxie: licytacja w ciemno, możliwość wzięcia (lub dania pod licytację) nieznanej karty, piracenie oparte na zaskoczeniu przeciwnika kartą odpowiadającą polu morskiemu, przez które przeciwnik przepływa, bitwa morska, w której pirat musi odgadnąć czy przeciwnik będzie chciał uciekać, czy walczyć. W znanych mi Paxach ręka przeciwników teoretycznie jest znana, gdyż wiadomo co przeciwnicy kupują, a walki są zdeterminowane.
Na granicy tego, czego się spodziewałem po Paxie jest walka lądowa, w czasie której trzeba przekonać do siebie współgraczy.
Jak w innych Paxach są cztery drogi zwycięstwa plus piąta robiąca za tie-breaker.
Gra jest w czteroletnim cyklu, pierwszy rok cyklu to odświeżenie kolejności graczy, skrzyń skarbów i ludzików na planszy. Drugi rok to rok zdobywania kart. Trzeci to rok zagrywania kart i akcji na nich. Akcji na kartach jest ponad 20. Czwarty to rok pływania flotą. Każdy gracz ma swój bonus, przy czym hiszpański jest na tyle potężny, że odradza się grania z nim przy dwóch lub trzech graczach. Możliwe są negocjacje, które, oprócz niewiążącej pomocy w bitwie lądowej, są wiążące do końca roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”