Ostrołęka 1831 - oczami wargamerów z USA

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Ostrołęka 1831 - oczami wargamerów z USA

Post autor: Umpapa »

http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - oczami wargamerów z USA

Post autor: Raleen »

Po zapoznaniu się muszę przyznać, że ogólnie jestem pod wrażeniem. Tym bardziej, że to jest dla nich egzotyka i nie mieli dostępu do wielu źródeł, które są po polsku, a rosyjskie rozpatrywane bez naszych mogą trochę wypaczać obraz bitwy.

Od strony historycznej, w większości się zgadza. Brakuje jednak smugów bagnistych - dość ważna rzecz, ograniczająca możliwość użycia kawalerii, która w tej rozgrywce po stronie rosyjskiej odegrała dość dużą rolę. Nie uwzględniono też wyjątkowo destrukcyjnego wpływu na dowodzenie Skrzyneckiego. I tempo przeprawy przez Narew także jest chyba dość duże, choć z tego co wyczytałem, zdawali sobie sprawę z uszkodzenia mostów.

Miło było poczytać i obejrzeć. To chyba pierwsza sensowna próba wargamingowej rekonstrukcji tej bitwy jaką zobaczyłem, poza moją grą.

Dzięki Boguś za podzielenie się.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”