Ostrołęka 1831 - żetony

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Raleen »

Na razie jeszcze nieco prowizorycznie dwie wersje żetonu w szyku kolumnowym:

Obrazek

I szyk liniowy:

Obrazek

Odcienie kolorów (głównie żółtego) jeszcze będą podlegały zmianom.

Co do kolumny mam pytanie która wersja Wam się bardziej podoba?
W przypadku wersji pierwszej bierzemy pod uwagę przesunięcie symbolu szyku w lewo, zmniejszenie go trochę itp. zabiegi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: czarek0402 »

Ten z liniami ładniejszy.

Jeżeli 4 linie, jedna pod drugą, blisko siebie to kolumna, to linia mogła by być złożona z tylko 2 linii, wtedy będzie wyraźny podział kolumna-linia, czworobok z 4 linii w formie kwadratu, rogi kwadratu z przerwami, a tyraliera w formie kropek, kilka kropek obok siebie z przerwami. Jeden, może dwa rzędy kropek. Styl, kolor w formie kolumny z liniami.

Ale raczej tak nie będą zdublowane wszystkie żetony we wszystkich formacjach. Koszty.

Ta duża żółta linia nie przemawia do mnie, chyba, że to rewers, oddział w linii, to wtedy awers byłby jak ten żeton kolumny po prawej.
Wtedy współczynniki powinny być chyba zmodyfikowane.

Ale wtedy jest jeden komplet żetonów. Koszty.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Raleen »

Awers - kolumna
Rewers - linia

Poza tym występują odrębne żetony tyralier, tam na rewersie jest dezorganizacja.

Straty są w tabelkach. Początkowo była opcja z podkładaniem żetonów jako alternatywa, ale potem upadła (musiałem zmniejszyć poziom strat od ostrzału i z tym się to wiązało). Oddziałów nie ma dużo, więc nie będzie problemu. Z mojego punktu widzenia w zasadzie to wszystko jedno czy się podkłada żetony czy jest tabelka, natomiast rozwiązania z dodatkowymi żetonami do zamieniania wraz z ponoszeniem strat (jak to się czasami spotyka) wydaje mi się trochę bez sensu.

Opcji z pozbyciem się kolorowych kwadracików ze współczynnikami zanadto nie sprawdzałem (tylko z czarnymi). Przyznam, że zawsze wizualnie najbardziej mi się podobały kwadraciki (czy ogólnie kolorowe pola). Kolorowe cyfry same wyjątkowo mi się nie podobały, jeśli już miałbym robić same cyfry to zrobiłbym po prostu czarne. Ale to kwestia gustów oczywiście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Jarek »

Mi też bardziej podoba się wersja kolumny z tymi paskami.
No i jak doszły współczynniki i oznaczenia to faktycznie całkiem inaczej wyglądają. Atrakcyjnie nawet.

Kurde, nakręcam się na planszówkę, o co chodzi? :shock:

:D
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Raleen »

A jeśli miałaby być wersja z paskami, to czy nie powinny one być przesunięte w lewo?
Wtedy współczynnik nałoży się nieco na symbol kolumny, czy to dobrze? Można oczywiście zmniejszyć symbol kolumny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Raleen »

To jeszcze tyraliera z dezorganizacją:

Obrazek

Tutaj jest klasycznie. Druga strona byłaby bez D.

Zastanawiam się jeszcze ewentualnie nad zmianą tła pod literką D albo nad innym umieszczeniem tego rombu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: clown »

Moim zdaniem tyraliera z "deską" powinna mieć w tle pasek jasny w połowie żetonu w poprzek. Ten romb zasłania postać i stąd jest średnio widoczny i psuje ładną ikonkę.
Awers kolumna/linia z paskami ok - czytelny i przejrzysty.
Co do zaznaczania strat. Jestem zwolennikiem podkładania żetonów, chyba że w grze możliwe jest tworzenie dużych stosów żetonów wojsk/markerów itp. Wtedy od biedy tabelka. Ale to ostateczność. I moje widzimisię :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: SPIDIvonMARDER »

A może zamiast tej nieeleganckiej literki D na środku, zrobić żeton w innej kolorystyce, np. negatyw?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Silver »

Właściwie to możnaby symbol kolumny dać na samym środku żetonu - teraz jest przesunięty w lewo.
Też mi się podoba ta wersja żetonu i tak się kojarzy z tym ugrupowaniem.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Jarek »

Raleen pisze:A jeśli miałaby być wersja z paskami, to czy nie powinny one być przesunięte w lewo?
Wtedy współczynnik nałoży się nieco na symbol kolumny, czy to dobrze? Można oczywiście zmniejszyć symbol kolumny.
Mi się podoba tak jak jest.
A sprawdzaliście jak by wyglądał żeton w linii, gdyby zamiast zamalowanej góry na żółto zrobić jeden długi pasek przez całą szerokość ale tak, żeby wystawało tło?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: AWu »

Wersja z kreskami znacznie fajniejsza od gołej.

Ale kropki już zbyt dezorganizują moim zdaniem wizualnie.
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: FrankGiovanni »

Dla pełnego obrazu 2 wersje żetonów, w pełni pokażą jak się komponują.
W załączniku.
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Jarek »

Jak dla mnie to wersja nr 1.
Ale sprawdził bym jak wygląda linia i tyraliera z trochę opuszczoną kreską i kropkami, tak żeby były pod nazwą jednostki - tak jak na żetonie kolumny.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: czarek0402 »

Nr 1 z modyfikacjami :roll:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 1831 - żetony

Post autor: Raleen »

Ok, co do najważniejszego, czyli kolumny rozstrzygnęliście moje wahania.
Symbol dezorganizacji też postaramy się zrobić inaczej, żeby nie zakrywać ikonki - idąc za tym co pisał Clown.

Natomiast jeszcze musimy wziąć pod uwagę, że inne ikonki mają czasami nieco inną kolorystykę, u Rosjan jest też jest zielone tło i wstępny pomysł jest taki, żeby symbole szyków były u nich czerwone. Jeśli mundur będzie w kolorze niezbyt kontrastowym do czerwonego, to symbol szyku może znakomicie się zlać z ikonką. W przypadku tego piechura wszystko wygląda super, bo mundur ma granatowy a symbol szyku jest żółty. Gdzie indziej tak nie zawsze będzie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”