Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Zapraszam wszystkich na pokaz opracowywanej przeze mnie gry planszowej „Ostrołęka 1807”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (26-28.09.2014). Pokaz gry przygotowywany jest pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”. Gra oparta jest na zasadach „Ostrołęki 1831” i wykorzystuje tą samą planszę.

Od zeszłego roku, kiedy to pokazywałem „Ostrołękę 1831”, projekt dalej się rozwija, zarówno jeśli chodzi o zasady, jak i nowe materiały historyczne, które starałem się wykorzystać, choć rzecz jasna obecnie skupiać się one będą głównie na bitwie z 1807 roku. Przygotowywaliśmy ikonki na żetony dla 1807 roku w oparciu o liczne źródła historyczne, starając się by na ile to możliwe przedstawiały umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, którzy walczyli w bitwie, zgodnie z tym jak ono wyglądało. Tym razem przy rysowaniu obrazków zastosowana została nieco inna technika, myślę że z korzyścią dla strony wizualnej. W porównaniu z zeszłym rokiem mamy pod tym względem dużo więcej doświadczenia. Sądzę, że od strony barwy i broni udało nam się osiągnąć dobre efekty. Oczywiście patrząc na zamieszczone niżej ilustracje należy brać pod uwagę, że są one robione na żetony o wymiarach 1,5 na 1,5 cm, więc poziom szczegółowości jest odpowiedni dla tego typu elementów. Autorem ilustracji jest Szczepan Atroszko. Niżej kilka przykładów ilustracji na żetony.

Wszelkie prawa do wszystkich publikowanych w tym wątku elementów grafiki gry zastrzeżone.

Obrazek
Francuski piechur liniowy

Obrazek
Francuski piechur liniowy (stara wersja spodni z czasów Rewolucji)

Obrazek
Francuski huzar z 9 Pułku Huzarów (kompania wyborcza)

Obrazek
Francuski huzar z 10 Pułku Huzarów (kompania wyborcza)

Obrazek
gen. Oudinot, dowódca Dywizji Grenadierów (późniejszy marszałek)

Obrazek
Rosyjski grenadier w czaku (nowa wersja umundurowania)

Obrazek
Rosyjski grenadier w czapce biskupiej (stara wersja umundurowania)

Obrazek
Rosyjski kirasjer z Głuchowskiego Pułku Kirasjerów

Obrazek
gen. Essen, rosyjski głównodowodzący

Plansza gry została już opracowana jakiś czas temu. Jest to ta sama plansza, którą wykorzystujemy do bitwy pod Ostrołęką z 1831 r. Jej autorem jest Wojciech Dąbrowski. Całość była pierwotnie rysowana ręcznie techniką kropkowania i stylizowana na XIX-wieczne mapy. Stąd, w przeciwieństwie do plansz gier rysowanych komputerowo, w większości nie zawiera ona tych samych elementów powielonych dziesiątki czy setki razy, ale każda część planszy, każde wzgórze czy fragment lasu są trochę inne.

Obrazek

Winien jestem podziękowania wielu osobom, które pomogły (i nadal pomagają) przy opracowywaniu tej gry. Jednak w tym roku przede wszystkim bardzo wiele pomógł mi Fromhold, zwłaszcza jeśli chodzi o barwę i broń żołnierzy z tego okresu, ale nie tylko. Dzięki niemu ilustracje na żetonach mogą być nie tylko miłe dla oka, ale także są poprawne od strony historycznej, z czym w wielu grach autorzy mają problemy, niekiedy poważne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Torgill »

Bardzo ładnie to wygląda. A będziesz 6 września w Warszawie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Tak, jestem 6 września na imprezie w Warszawie i mam nadzieję tam się zobaczymy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Teufel »

Jestem pod wrażeniem, dobra robota :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: czarek0402 »

No i mapa zimowa? ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Dzięki za dobre słowo, cieszę się, że Wam się podoba.
czarek0402 pisze:No i mapa zimowa? ;)
Faktycznie, myślałem o mapie zimowej. Różnice polegałyby na tym, że tło miało być białe zamiast żółtawego i miałem przerobić teren podmokły kolorystycznie, żeby był bardziej szary, a mniej zielony (jak to w zimie). Jednak po rozmowach z kolegą wizunem, który jest specem od tych kwestii, wiem że wymagałoby to dużo pracy w stosunku do tej mapy i rysowania jej praktycznie od nowa, tak że na te Pola Chwały na pewno gramy na dotychczasowej mapie (planszy). Może jeszcze coś wymyślimy w przyszłości, ale po namyśle wydaje mi się, że ta mapa w takiej wersji do zimy też może być. W końcu kolorystyka oddaje bardziej ukształtowanie terenu niż porę roku, kiedy została stoczona bitwa. Lepiej będzie wysiłek skoncentrować na mapach do kolejnych bitew.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 732
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 27 times

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Mariusz »

Piękne ilustracje, na pewno biją na głowę wszystko co do tej pory było w polskich grach.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Narzekań na obrazki i marudzenia nie widzę. Znając internetowe zwyczaje, niechybny to znak, że jest dobrze ;).
Rok temu jak były obrazki do "Ostrołęki 1831" niektórzy zwracali mi uwagę np. na konie. Z początku może i dostrzegałem pewne niedostatki, ale generalnie ciężko było mi się z tym zgodzić. Z perspektywy czasu uważam, że generalnie wypadło to nieźle, co nie znaczy, że nie da się paru rzeczy zrobić lepiej i mogę powiedzieć, że postrzegam tą zeszłoroczną krytykę jako pożyteczną, bo pozwala mi poprawić słabe punkty. Teraz jak już zestaw do 1807 mamy gotowy, jeszcze poprawimy trochę niektóre z zeszłorocznych obrazków (chodzi o kawalerzystów), mimo wszystko jak patrzę na nich na żetonach, gdzie są w pomniejszeniu w porównaniu z tym co widać tutaj na forum, skala sprawia, że nawet jak coś nie wyglądało super w powiększeniu, to na żetonie tego nie widać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wizun
Lieutenant
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 1 stycznia 2008, 21:55
Lokalizacja: Poznań i ziemia gnieźnieńska

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: wizun »

Tak - co do mapy zimowej - no cóż mapa jest rysowana odręcznie, następnie drobno korygowana komputerowo. Jest płaską bitmapą stąd tak duże trudności i w krótkim czasie obróbki nie da się tego zrobić.
To nie jest niemożliwe - a bardzo czasochłonne ;)
Kadzik

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Kadzik »

A nie można było tego warstwami tworzyć? Wydaje mi się, że zmiany kolorów odcieni na poszczególnych warstwach byłoby proste.
Nie znam się na tym dobrze, więc przepraszam jeśli coś przeinaczyłem.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: nexus6 »

E, tam się nie da. Przerobienie mapki na zimową zajeło mi kilka minut w szopie.

http://i51.photobucket.com/albums/f389/ ... g~original
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 22:24 przez nexus6, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Ja się na tym nie znam, ale początkowo mapa była wielkim plikiem pdf powstałym z tego co pamiętam w ten sposób, że została zeskanowana zawartość ręcznie malowanej mapy. Ona potem była kolorowana komputerowo, ale ja miałem tylko efekt końcowy. Tyle mogę powiedzieć od siebie na temat jej tworzenia.

Jeśli uradzicie coś mądrego i da się zrobić wersję z białym tłem, jak dla mnie można spróbować, przynajmniej na potrzeby pokazów.

@Nexus6 - tylko pamiętaj, że co innego przeróbka obrazka a co innego pliku do druku i to nie chodzi tylko o to, żeby wszystko było bardziej blade i wybielone, tylko np. teren podmokły nie powinien być zielonkawy (jak to w zimie, w lutym), a las i owszem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Torgill »

skala sprawia, że nawet jak coś nie wyglądało super w powiększeniu, to na żetonie tego nie widać.
No właśnie, każdy obrazek wygląda inaczej w rozmiarze 2x2 cm ;)

Mam nadzieję, że uda się znaleźć trochę czasu i nawet zagrać w Ostrołękę.


Jeżeli było robione ręcznie, i nie warstwami to innej metody niż przemalowanie nie ma. Nie wystarczy tylko śnieg zrobić, inaczej wyglądają mokradła, inaczej drzewa itd.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Torgill pisze:Mam nadzieję, że uda się znaleźć trochę czasu i nawet zagrać w Ostrołękę.
Jakby co, w planszówki można grać nawet przez całą noc, a w piątek i sobotę to standardowo zakończenie jest koło godz. 1-szej w nocy, kiedy gry bitewne i większość atrakcji na imprezie kończy się koło 19-tej. Bywało, że w sobotę wychodziłem z sal 2:30 :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Pokaz gry "Ostrołęka 1807" na Polach Chwały

Post autor: Raleen »

Gdyby ktoś chciał sobie poporównywać, to niżej obrazy dowódców, które wykorzystaliśmy.

Obrazek
Marszałek Nicolas Oudinot (obraz pochodzi z czasów późniejszych o kilka lat niż bitwa pod Ostrołęką, kiedy Oudinot był już marszałkiem Cesarstwa)

Obrazek
Generał lejtnant Iwan Essen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”