Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42096
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3160 times
Been thanked: 1916 times
Kontakt:

Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Obrazek

Szanowni Gracze!

Chciałbym zapowiedzieć premierę długo przygotowywanej przeze mnie gry „Ostrołęka 26 maja 1831”. Gra ukaże się pod koniec września tego roku, a więc już bardzo niedługo. Premierę planujemy na tegorocznych Polach Chwały (25-27 września 2015). Wydawcą gry jest Instytut Wydawniczy Erica Sp. z o.o. Gra powstawała we współpracy z Ostrołęckim Stowarzyszeniem Historycznym „Czwartacy” i Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”. Pokaz prototypu gry miał miejsce na VIII Polach Chwały w 2013 r. Rok później, na IX Polach Chwały w 2014 r. prezentowałem rozwinięcie gry – bitwę pod Ostrołęką z 1807 r. Gra była też prezentowana na innych imprezach historycznych, m.in. na IX i X edycji Grenadiera.

„Ostrołęka 26 maja 1831” przedstawia jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego, która odegrała decydujące znaczenie dla jego losów. Gra zawiera dwa podstawowe scenariusze, przedstawiające dwie części bitwy: pierwszą, rozgrywającą się na lewym (wschodnim) brzegu Narwi do południa, i drugą przedstawiającą walki na prawym (zachodnim) brzegu Narwi, po tym jak Rosjanie zdobyli mosty w Ostrołęce i przeprawili na zachodni brzeg rzeki pierwsze oddziały. Ponadto w grze znajduje się scenariusz wprowadzający, mający za zadanie umożliwienie graczom zapoznania się z zasadami i mechaniką gry.

Gra wydana zostanie w pudełku. Wewnątrz pudełka znajdą się następujące elementy:
1) Plansza 96 x 68 cm
2) 972 sztancowane żetony (większość z nich to żetony pomocnicze)
3) 1 arkusz formatu A4 z dodatkowymi żetonami
4) Instrukcja
5) Karty pomocy i tabele drukowane na sztywnym, grubym papierze
6) 3 kostki 6-ścienne
7) Woreczki strunowe i koszulka na karty z pomocami i tabelami

Niżej przykładowe żetony, które znajdą się w grze. Część z nich od czasów pierwszej prezentacji prototypu gry na Polach Chwały uległa zmianom. Przygotowując żetony staraliśmy się możliwie wiernie odwzorować umundurowanie, uzbrojenie i oporządzenie oddziałów walczących w bitwie, zgodnie z tym jak ono wyglądało. Długo trwało zbieranie materiałów ikonograficznych, szperanie w źródłach i porównywanie danych, na podstawie których powstały ikonki znajdujące się na żetonach. W ostatnim okresie nanosiliśmy jeszcze poprawki starając się zwiększyć funkcjonalność żetonów.

Obrazek

Plansza do gry została opracowana już jakiś czas temu. Całość była pierwotnie rysowana ręcznie techniką kropkowania i stylizowana na XIX-wieczne mapy. Stąd, w przeciwieństwie do plansz gier rysowanych komputerowo, w większości nie zawiera ona tych samych elementów powielonych dziesiątki czy setki razy, ale każda część planszy, każde wzgórze czy fragment lasu są trochę inne. W ostatnim czasie na pierwotną wersję planszy nanoszone były poprawki. Wiązało się to z dotarciem do nowych źródeł, w tym kartograficznych, ukazujących pole bitwy. Również ponowna interpretacja opisów pola bitwy sprawiła, że pojawiły się pewne zmiany. Niżej prezentuję fragment grafiki planszy.

Obrazek

Gra była od czasu prezentacji prototypu na Polach Chwały intensywnie testowana. Relacje ze zdjęciami z rozgrywek testowych (raporty z rozgrywek) znajdziecie na Portalu Strategie pod poniższym linkiem:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... tstart=100

Mało która polska gra wojenna doczekała się tylu testów, tak szeroko udokumentowanych za pomocą relacji dostępnych do wglądu dla wszystkich. Rozgrywek było oczywiście znacznie więcej niż to pokazują relacje. Nie ze wszystkich tworzone były raporty, nie wszystkie raporty zostały opublikowane. W rozgrywkach brało udział wielu graczy, w większości znanych użytkownikom forum.

PRZEDSPRZEDAŻ GRY
Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy przedsprzedaż gry. Potrwa ona do 24 września 2015 r.

Cena gry w przedsprzedaży wyniesie 89 zł (po ukazaniu się gry jej cena wyniesie 99 zł).

Koszty wysyłki dla zamawiających grę w przedsprzedaży wynoszą 11 zł.

Będzie istniała możliwość odbioru osobistego gry w Warszawie, a także na Polach Chwały w Niepołomicach (25-27.IX.2015) oraz na VI Konwencie Krakowskim (16-18.X.2015). W przypadku odbioru gry na Polach Chwały i na VI Konwencie Krakowskim należy się wcześniej co do tego ze mną umówić.

Wszyscy, którzy zamówią grę w przedsprzedaży, dostaną gratis książkę Artura Szrejtera „Pod pogańskim sztandarem” (zastrzegamy sobie możliwość modyfikacji oferty w przypadku zamawiania więcej niż 2 egzemplarzy gry). Wszyscy zamawiający grę w przedsprzedaży, jeśli tylko będą sobie tego życzyli, mogą liczyć na mój autograf ze specjalną dedykacją i podziękowaniami.

Zachęcamy do korzystania z przedsprzedaży. Nie organizujemy kampanii crowdfundingowych ani podobnych im przedsięwzięć. Rolę crowdfundingu pełni w przypadku tego projektu przedsprzedaż.

Wszystkich chętnych do zakupu gry w ramach przedsprzedaży proszę o wpłatę na konto Instytutu Wydawniczego Erica Sp. z o.o. nr 52 1240 6016 1111 0000 4771 5749

89 zł – w przypadku odbioru osobistego
100 zł – w przypadku wysyłki gry

W tytule przelewu (wpłaty) proszę podać „Gra Ostrołęka 26 maja 1831”.

Po dokonaniu wpłaty proszę o kontakt z wydawnictwem w celu potwierdzenia wpłaty przez mail: wydawnictwoerica@wp.pl oraz ze mną przez mail raleen@gmail.com i podanie adresu do wysyłki gry bądź w przypadku odbioru osobistego informacji, że będziecie odbierać grę osobiście. Wydawnictwo wystawia faktury wszystkim, którzy dokonają zakupu gry i będą potrzebowali dowodu wpłaty.

Gra ukaże się do końca września 2015 r. W przypadku niewysłania gry zamówionej w przedsprzedaży do dnia 10 października 2015 r., na życzenie zamawiającego zwracamy mu wpłacone pieniądze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42096
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3160 times
Been thanked: 1916 times
Kontakt:

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Dalszy rozwój systemu, wydanie gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”

Po wydaniu „Ostrołęki 26 maja 1831” planujemy wydawanie kolejnych bitew z okresu powstania listopadowego i epoki napoleońskiej. Jako pierwsza wydana zostanie bitwa pod Ostrołęką z 1807 r., która prezentowana była już na IX Polach Chwały (w 2014 r.) i na XII Galicyjskich Manewrach Strategów w Muszynie (w 2015 r.). Gra jest już opracowana, trwają jej testy.

Wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem „Ostrołęki 26 maja 1831”, bo np. akurat ta bitwa ich mniej interesuje, a interesuje ich epoka napoleońska, chciałem poinformować, że najprawdopodobniej „Ostrołęka 16 lutego 1807” wyjdzie jako rozszerzenie obecnie wydawanej gry. Najkrócej mówiąc, chodzi o zmniejszenie kosztów. Plansza do obu bitew jest ta sama, żetony pomocnicze również. Zasady w 95% będą takie same. Nie będziemy więc tych elementów wydawać po raz kolejny, gdyż zakładamy, że większość graczy zainteresowanych bitwą z 1807 r. kupi też pierwszą grę – o bitwie z 1831 r., i nie byłyby one im potrzebne. Stąd wniosek jest prosty: żeby rozegrać bitwę z 1807 r. potrzebna będzie obecnie wydawana gra. Niezależnie od sympatii bądź antypatii do konkretnych batalii, zachęcam więc do zainteresowania się bitwą z 1831 r.

Taktyka w okresie powstania listopadowego nie różniła się w zasadzie od tego co znamy dla epoki napoleońskiej, przynajmniej na tym poziomie szczegółowości jaki pozwala odzwierciedlić gra planszowa. Zachęcam więc do zapoznania się z bitwą z 1831 r. i ogólnie z mechaniką systemu. Przyda się to przy rozgrywaniu kolejnych bitew, zarówno z epoki napoleońskiej, jak i z okresu powstania listopadowego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 470
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Monthion »

Pierwszy!

Nareszcie jest. Planszówkowa odpowiedź na Duke Nukem Forever i Chinese Democracy, jednak mam nadzieję graniczącą z pewnością, w przeciwieństwie do nich będzie dziełem wyśmienitym. Tłumaczenia zrobić na angielski, rosyjski i można śmiało uderzać w świat. Zwłaszcza że konkurencja praktycznie nie istnieje.
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2694
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: GRZ »

Gratulacje! :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Jarek
Général de Division Commandant de place
Posty: 4598
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 6 times
Been thanked: 64 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Jarek »

Gratulacje Rysiu, gra wygląda świetnie, z opisów testów wygląda też że do się pograć :D
Przelew już zrobiony, czekam na paczkę.

Ma być z dedykacją ;)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 723
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 62 times
Been thanked: 25 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Mariusz »

Dołączam się do gratulacji dla autora. Brakuje w Polsce porządnych gier wojennych, mam nadzieję, że "Ostrołęka" tę lukę chociaż trochę zapełni.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 841
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 58 times
Been thanked: 98 times
Kontakt:

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: cadrach »

Ha!

Dzięki uprzejmości Raleena miałem okazję już od pewnego czasu grywać w Ostrołękę. Jeśli coś miałbym na jej temat powiedzieć, to że przede wszystkim jest to ten rodzaj gry, który premiuje dłuższe poznawanie jej, odkrywanie i zyskiwanie doświadczenia. W zasadzie od pewnego poziomu zapoznania się z regułami gra po prostu tego wymaga.

No i nagle gra się ukazuje. To jest wiadomość! Postaram się, razem z przyjaciółmi, być pierwszy z jakąś relacją, nareszcie podług oficjalnych zasad i scenariusza :)

Przejdźmy więc do rzeczy naprawdę ważnych: jak będziecie grać Polakami w pierwszym scenariuszu, to pamiętajcie, żeby się pilnować i nie cieszyć przedwcześnie z powodzenia. W jednej z partii to, co miało być na dwa etapy przed końcem moim największym zwycięstwem, zakończyło się po tych dwóch etapach ostateczną katastrofą i hańbą. Trzeba uważać do samego końca, w zasadzie w końcówce najbardziej.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Maciejus_exe
Praefectus Castorium
Posty: 540
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2012, 11:11
Lokalizacja: Biłgoraj
Been thanked: 6 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Maciejus_exe »

Super sprawa. Gratuluję doprowadzenie projektu do końca!
Już miałem pytać o autografy, ale doczytałem ;).
Tyle figurek do malowania, a tak mało czasu :).
Po tylu latach w końcu dorobiłem się instagrama : https://www.instagram.com/maciejus_exe/
a tutaj mój wyrób blogo-podobny: http://maciejus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Strategos »

Również gratuluję realizacji Wielkiego Projektu !
Pewien przybliżony obraz co stanie się gdy rozpakuję pudełko z grą :) mam dzięki Silverowi , który miał przyjemność nie tak dawno "trenować" z Autorem .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3469
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 79 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Silver »

No, jeszcze kroczek i dzieło przejdzie próg drukarni.
W przyszłości liczę na kolejne gry z tego systemu traktującego Powstaniu.
Santa
Sergent-Major
Posty: 161
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 1 time

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Santa »

Pytanie z gatunku mundurowych: czemu polscy strzelcy piesi mają białe spodnie? Jak duże są różnice z "Waterloo" Dragona? Możesz Raleen podać wyjaśnienia cyfr na żetonach?

Mam nadzieję, że pytanie o mundury nie zostanie odebrane jako czepiactwo, po prostu ciekawym skąd pomysł i jakie są jego źródła.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Antypirx »

Kiedy dokładnie będzie konkurs historyczny, w którym można grę wygrać? :mrgreen:
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42096
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3160 times
Been thanked: 1916 times
Kontakt:

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Dziękuję za wszystkie Wasze krzepiące głosy i opinie :).
Santa pisze:Pytanie z gatunku mundurowych: czemu polscy strzelcy piesi mają białe spodnie? Jak duże są różnice z "Waterloo" Dragona? Możesz Raleen podać wyjaśnienia cyfr na żetonach?

Mam nadzieję, że pytanie o mundury nie zostanie odebrane jako czepiactwo, po prostu ciekawym skąd pomysł i jakie są jego źródła.
Co do mundurów, mam nadzieję, że Fromhold mnie wspomoże, bo z nim te sprawy konsultowałem swego czasu i ogólnie wszelkie zagadnienia dot. barwy i broni. Wiadomo, że było kilka rodzajów umundurowania dla każdej z formacji (letnie/zimowe itd.). Przeglądaliśmy różne ilustracje przedstawiające poszczególne formacje. Ostatecznie wpływ na wybór miały też kwestie praktyczne: chodziło o to, żeby ten żołnierz był widoczny na niebieskim tle. Z białymi spodniami jest lepiej widoczny, stąd wybraliśmy taki wariant.

Jeśli chodzi o różnice w stosunku do "Waterloo" Dragona pod względem zasad, w niektórych kwestiach są spore, w innych mniejsze. Skala gier jest właściwie taka sama, taktyka w tej epoce była określona. Piechota formowała określone szyki, te szyki miały określone cechy. Natomiast rola autora polega na tym jak pewne rzeczy przedstawi. Osobna sprawa co dla kogo jest "sporą różnicą" a co nią nie jest. Pytanie jest na tyle ogólne, że obawiam się, iż nie będę w stanie udzielić w pełni zadowalającej Cię odpowiedzi. Powiem może w ten sposób: znam bardzo dobrze "Waterloo" Dragona, projektując grę od początku brałem pod uwagę to, że moja gra może być do niego porównywana i prawdopodobnie będzie, i gdybym nie miał do zaproponowania czegoś własnego, dawno bym sobie dał spokój z tym projektem.

Współczynniki na żetonach:
1) Czerwony - siła (liczebność)
2) Biały - efektywność, czyli wyszkolenie i doświadczenie, oprócz tego występuje jeszcze współczynnik morale, który nie jest zamieszczony na żetonach - oddaje on najkrócej mówiąc zapał do walki.
3) Czarny - efektywność ognia, czyli wyszkolenie w zakresie prowadzenia walki ogniowej, a także ilość i jakość broni strzeleckiej w ramach oddziału (posiada go tylko piechota)
4) Niebieski - modyfikator szarży (posiada go tylko kawaleria)
5) L/C - artyleria lekka/ciężka (posiada go tylko artyleria)

Symbole szyków na żetonach (Polacy - żółte, Rosjanie - czerwone):
- kolumna
- linia
- tyraliera (szyk luźny)
Symbolika zastosowana na żetonach jest uniwersalna, więc nie powinieneś mieć problemu z rozpoznaniem co jest co.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42096
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3160 times
Been thanked: 1916 times
Kontakt:

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Znalazłem jedno ze źródeł Santa. Ilustracje ukazujące umundurowanie autorstwa Karola Lindera. Przeczytaj opisy - masz żołnierzy z formacji strzelcy piesi z białymi spodniami. Mam jeszcze jeden obrazek Lindera, gdzie jest strzelec pieszy z białymi spodniami.

U Gembarzewskiego też jest strzelec pieszy z białymi spodniami (ilustracja przedstawiająca 6 i 8 psp).

Dodam, że to też nie wszystkie źródła ikonograficzne, z których korzystaliśmy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 42096
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3160 times
Been thanked: 1916 times
Kontakt:

Re: Premiera i przedsprzedaż gry "Ostrołęka 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Antypirx pisze:Kiedy dokładnie będzie konkurs historyczny, w którym można grę wygrać? :mrgreen:
Raczej nie przewiduję takiego konkursu. To unikalny produkt :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”