1920 (Phalanx)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: RAJ »

Zagrałem, jest fajnie, choć grafika mogłaby być jaśniejsza, przy słabym świetle musiałem się trochę wysilać, żeby widzieć treść na żetonach.
Co do hejtowanych heksowych żetonów, w ogóle mi to nie przeszkadzało, a bardzo dobrze wpływa na wykorzystanie przestrzeni na planszy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: Comandante »

Cicho, cicho, jeszcze się zrobi rynek na używki pierwszego wydania ;)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: Darth Stalin »

Co to są te kropki (mini-heksy?) po prawej stronie postaci żołnierza?
Tudzież Krzyż Walecznych i tor (?) na żetonie pociągu pancernego?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Rok 1920 (2)

Post autor: RAJ »

Kropki-hexy to ilość punktów ruchu - w zasadzie tak dla formalności, mogłoby ich nie być, bo każda piechota ma 3 a kawaleria 4.
Krzyż oznacza elitarność jednostki, daje +1 do rzutu w walce, tor to przypomnienie, że pociąg porusza się i atakuje tylko po torach.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: Neoberger »

Faktycznie żetonowatość żetonów czyli ich kształt w niczym nie przeszkadzał poza tym, że patrząc z boku, a nie grając to co leżało na planszy przypominalo chaos. Trójkąty, okrągłe żetony, sześciokątne. Ale pewnie jak się gra to pomaga w zorientowaniu się.
Bardziej przeszkadzała kolorystyka żetonów i niemożność zobaczenia w słabym świetle co to za glista jest pośrodku żetonu.
Wiem co to, bo na zdjęciu na zbliżeniu totalnym widać niedożywionego piechocińca. Ale w grze już gorzej.
Ale znowu, jak się gra to czy to przeszkadza? Nie wiem.
Słyszałem, że są gracze, którzy uwielbiają oznaczenia natowskie i to ich podnieca.
To i pewnie na to znajdą się amatorzy.
Podsumowując wyglądało to wszystko o wiele lepiej niż można było wynieść wrażenie po nawalance na forum. :D
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: Raleen »

Nie kojarzę by u nas była jakaś nawalanka :).
Ot kulturalna dyskusja, a że nie wszyscy muszą mieć takie samo zdanie, to na szczęście nie żyjemy w ZSRR.
Może gdzieś indziej jakoweś były, ale to nie mi komentować...

Co do mnie, wyrobię sobie zdanie jak zobaczę na żywo. Tak jak kiedyś z żetonami do Palanxowej gry o wojnie na Pacyfiku, gdzie akurat odsądzano ich od czci i wiary, a jak się przyjrzeliśmy w Muszynie i w Niepołomicach i porównaliśmy parę egzemplarzy, to wyszło jak to wygląda naprawdę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Rok 1920 (Encore)

Post autor: RAJ »

Histeria to jest na fb. Wygląda to jakby małe dziewczynki głośno płakały, krzyczały i tupały nogami... Po prawdzie to tylko kilka (2-3?) osób robi aferę, ale fama idzie...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Dyskusja o grze toczy się od jakiegoś czasu równolegle w tym wątku i starym wątku o grze istniejącym na forum od kilkunastu lat, poświęconym jej pierwszemu wydaniu (wydawnictwa Encore). Przeniosłem do tego wątku kilka ostatnich postów dotyczących nowego wydania. Podzielimy dyskusję w ten sposób, że tutaj będą kwestie dotyczące stricte nowego wydania, w tym zwłaszcza grafiki i spraw wydawniczych (postępów prac nad nowym wydaniem, preorderów itp.), a sprawy poświęcone staremu wydaniu gry, w tym zasadom, które raczej niewiele się zmienią, niech będą w starym wątku. Po tym jak gra się ukaże w nowej wersji, zastanowię się co dalej. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że podział jest nieostry:

Wątek poświęcony staremu wydaniu Encore w dziale autorskim gier Jarosława Flisa:

viewtopic.php?f=52&p=423065#p423065

Przy okazji ciekaw jestem jak tam posuwają się sprawy nowego wydania. Jakiś czas temu było sporo szumu (chyba jeszcze przed Świętami). Na Polach Chwały gościliśmy Jarosława Flisa wraz z Markiem Simonitchem i odbył się w związku z tym specjalny panel dyskusyjny o nowym wydaniu gry, która jak mówiono lada chwila ma się ukazać. Niektórzy myśleli, że być może będzie na Boże Narodzenie albo na Nowy Rok, a tu dalej cisza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Phalanxi puścili wiadomość, że doszło do "przełamania" i niedługo gra ma się pojawić, znaczy póki co tylko zasady ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Sapieha
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 marca 2022, 12:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Sapieha »

Raleen pisze: czwartek, 15 lutego 2024, 13:13 Phalanxi puścili wiadomość, że doszło do "przełamania" i niedługo gra ma się pojawić, znaczy póki co tylko zasady ;)
Jeśli dobrze pamiętam, to kilka tygodni temu Jaro Andruszkiewicz w wywiadzie dla PN wspominał o tym, że jeśli chodzi o "1920" to muszą się spieszyć, bo niedługo będą wybory i prof. Flis będzie miał inne rzeczy na głowie.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: brathac »

Przeklejam z FB

"Zgodnie z zapowiedzią spod wczorajszego posta o 1920, przed Wami nowa instrukcja do gry :)
https://drive.google.com/file/d/1Yf7Mi- ... sp=sharing
I tu od razu należy się kilka wyjaśnień:
To nie jest finalny tekst instrukcji (nie wspominając o jej wyglądzie). Planujemy teraz parę blind testów by się przekonać, czy działa, co może w efekcie spowodować poprawki. Do tego nikt nie sprawdzał tekstu, więc mogą w nim być błędy. Przy tłumaczeniu też pewnie wyjdą pewne korekty.
No właśnie, tłumaczenie. Instrukcja jest po angielsku, nie po polsku. Wybaczcie to faux pas, powodów jest kilka, ale główne dwa są takie, że po pierwsze mój współpracownik w dev teamie nie umie mówić po polsku, co jest, jak sami możecie się domyślić, pewnym problemem ;) Po drugie, sam lepiej pracuję po angielsku (mimo, że, wbrew temu, co może sugerować moje imię i nazwisko jak najbardziej jestem Polakiem); lata grania w gry wyłącznie po angielsku też swoje zrobiły. BTW, plan jest taki, że gra w polskiej wersji językowej będzie się dalej nazywać 1920, nie 1920: Nest of Eagles.
Ta instrukcja jest totalnie różna od tej, którą możecie znać. Głównym powodem jest to, że stare reguły były pisane z myślą o powolnym oswajaniu się z grą za pomocą scenariuszy. To powodowało jednak, że reguły dotyczące 1 aspektu rozgrywki bywały rozrzucone po całej instrukcji. Do tego, co to dużo mówić, to jest skomplikowana gra z mnóstwem chromu, wymagająca bardziej nowoczesnej instrukcji.
Choć instrukcję napisałem ja, autor Jarosław Flis brał udział przy jej powstawaniu tj. tekst był z nim konsultowany. A mówię o tym chociażby dlatego, że autor dokonał pewnych zmian. Niewielkich, ale zawsze. Ja też swoje trzy grosze dorzuciłem, szczególnie w zasadach opcjonalnych.
Zapraszam do lektury, szczególnie starych wyjadaczy, którzy zjedli zęby na pierwszym wydaniu – jeśli macie jakiekolwiek uwagi, zapraszam do wpisywania ich jako komentarze do pdfa :)
A na zdjęciu aktualna wersja anglojęzycznej mapki. Przy innej okazji przygotuję wersję mapki z nowymi żetonami, na razie mam to."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Neoberger »

Pamiętam, że to była dosyć prosta gra.
Ale teraz przepisy na 50 stron? W tych czasach?
Berger
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie chodzi o gabaryt, tylko o jakość. Kolorowe obrazki, szmery bajery i wyjdzie pół setki.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Neoberger »

Karel W.F.M. Doorman --> pod tym względem instrukcja wygląda tak zacnie, że aż bym kupił grę od razu.
No oczy mam połączone z sercem, a to z portfelem. :D :lol:
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: 1920 (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Jako że dyskusja w pewnym momencie całkowicie zeszła z tematu, pozwoliłem sobie zrobić tutaj nieco porządku. Posty zupełnie niezwiązane z tematyką gier (w tym wypowiedzi skasowane później przez uczestników) usunąłem, zaś posty dotyczące praw autorskich do gier Dragona zostały wydzielone w osobny wątek:

https://strategie.net.pl/viewtopic.php? ... 38#p424938

Gdybyście mieli jakieś uwagi bądź propozycje dotyczące wspomnianego wyżej wątku dot. praw autorskich do gier Dragona, piszcie przez PW (prywatne wiadomości).

Mam nadzieję, że tym sposobem ten wątek wróci na właściwe tory.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”