Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

..i inne gry Leguna.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Legun »

Gracz_82 pisze:Hey
Gram ze znajomym po raz pierwszy (z nim) w OWC, podczas zbierania korpusu upiera się, że nie ponosi kosztów zaopatrzenia za próbe zebrania, ja sie z tym nie zgadzam. Na poczatku wydaje punkty zaopatrzenia, a później zbieram, tak moim zdaniem to wyglada. Prosze o komentarz.
W regule 22.4.KOSZTY ZBIERANIA napisano tak:
Koszty ponoszone są na tym froncie, na którym jednostka się znajduje, i tylko w wypadku, gdy próba jest udana.

Pewnie trzeba było to bardziej uwypuklić - może jeśli kiedyś będzie reedycja, to tak się zrobi.
W każdym razie cieszę się, że ktoś do OWC siada. Może i ja niedługo znajdę chwilę...
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Dzięki.
Grałem ze 20 razy i zawsze ponosiłem koszty przed zebraniem, ale i tak dobrze się grało tylko trzeba było oszczędzać zapasy.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Jeszcze pytanka do zasad:
1) w przypadku ataku na patrol liczymy atak do kosztów działań?
2) w przypadku działań opóźniających liczymy atak do kosztów działań?
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Legun »

W obu przypadkach tak. Idziesz do ofensywy, to musisz się wykosztować - a że ostrzelana pozycja okazała się pustą, to już amunicji nie wróci ;).
Po połączeniu z pomniejszonymi kosztami zbierania i tak wyjdzie Ci na plus, jeśli dotąd grałeś inaczej :).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Przepraszam ale jeszcze jedno: z dwóch pól atakuje na okopany korpus, 6 PS atakuje przez krawędź 2 PS z tyłu, mój przeciwnik twierdzi, że ma modyfikator za okopy ja twierdze inaczej?
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Legun »

Nie ma co przepraszać - wysiłek to niewielki ;). Na przypadek ten rozciąga się ogólna reguła o ataku z różnymi modyfikacjami z różnych heksów:

7.4.4. Jeżeli atak wykonywany jest przez jednostki znajdujące się na więcej niż dwu heksach i atakujące przez różne przeszkody, modyfikacje liczone są najpierw dla każdej jednostki oddzielnie. Modyfikacja dla całego ataku ustalana jest w ten sposób, że jest to najmniej korzystna (dla obrońcy) z tych modyfikacji, które odpowiadają co najmniej połowie atakujących PS.

Czyli jeśli nie ma innych przeszkód (rzek, ataku z dużych gór, bez dowodzenia) to bonus za okop dla obrońcy stosuje się jak najbardziej. Gdyby 6 PS atakowało od tyłu a 2 PS przez okopy, to by nie było modyfikacji.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Dziękuję za odpowiedź.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Witam, jeszcze jedno pytanie.
Czy samotnie stojąca jednostka może atakować na kilka lub więcej heksów?
Z zasad gry niestety nic nie mogę wycisnąć, więc nie jest zaprzeczone ani też dozwolone.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Legun »

Nie - celem ataku jest heks, to znaczy jedno pole.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Raleen »

Aż sam nabrałem wątpliwości czy czegoś sam źle nie pamiętam z zasad, ale po Twojej odpowiedzi wszystko dobrze :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Gram w najstarsza wersje z nowym przeciwnikiem, zaskakujące jest to ze grając 20 razy z kimś innym nigdy nie mieliśmy problemu z interpretacją zasad, ale nowy duch, nowe spojrzenie i nowe dylematy.
Dziękuję
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Witam, akcja na froncie i kolejne zapytanie:

Ile mogę wykonać faz ruchów odwodów na etap bo kolega dwa razy się poruszył odwodami? A było tak i czy jest poprawnie?

Odwody sprzymierzonych pierwsze w etapie
Atak
Ruch Sprz
Atak Pow Sprz

Odwody Ros
Atak ros
I w tej chwili gracz sprzymierzonych zrobił mi fazę ruchu odwodów już druga w etapie (to podobno ruch odwodów którego nie wykona w najbliższym posunięciu)
Ruch Rosjan
Atak Pow Ros

Czy to jest poprawnie?
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Legun »

Jak najbardziej poprawnie:
4.2. Gracz zawsze ma prawo wykonać fazę ruchu odwodów w posunięciu przeciwnika, natomiast we własnym posunięciu może ją wykonać tylko wtedy, jeśli NIE wykonał fazy ruchu odwodów w ostatnim posunięciu przeciwnika.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

Dziękuję za odpowiedź.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Gracz_82 »

W takim przypadku to mozna przesunąć sztab sprzymierzonych w jednym etapie nawet o 9 PR lub 12 PR.
Tak mi zrobił przeciwnik, miałem luke w okolicach Łucka i Równego przesunał szab i 4 korpusy 2 patrole na kraniec planszy i zakomunikował ze wygrywa z automatu.
Parodia z gry, (grałem rosjanami wszystkie jednostki komplet na froncie poza jedna rozbitą dywizją 1-7, zap srednio 12 przed rozdziałem na frontach), mógł w drugim etapie w tajnej taki numer wykręcić jak jest mało jednostek na planszy i sprzymierzonymi wygrać.
Po takiej akcji na dlugo nie wróce do OWC.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rok 1920, Ostatnia wojna cesarzy”