Naród żydowski został wymyślony

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

Dawno nie przeczytałem tak ciekawego wywiadu:

https://palestyna.wordpress.com/2009/12 ... jqyTPOmdu8

Od wielu lat żadna książka tak silnie nie wstrząsnęła światem żydowskim, jak „Wymyślenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda, profesora historii z prestiżowego Uniwersytetu Telawiwskiego. Izraelski naukowiec o polskich korzeniach przez jednych został określony jako wariat i antysemita, który kala własne gniazdo. Inni uważają go za wizjonera, który nie bał się wystąpić przeciwko największemu żydowskiemu tabu i złamać zmowę milczenia.

A ile przy okazji można między wierszami wyczytać i się dowiedzieć.

Polecam, naprawdę warto!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Schtrasny »

Bardzo ciekawe.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: rastula »

Pojęcie narodu w ogóle zostało wymyślone dopiero w XVIII wieku przez niemieckojęzycznych filozofów...do czego doprowadziło, nie trzeba na tym forum przypominać za bardzo...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

O tym też jest w tym tekście, natomiast ja bym trochę polemizował o tyle, że np. kształtowanie się państw narodowych to jest już średniowiecze, więc zależy w jakim rozumieniu "narodu".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Antypirx »

Wszystkie narody zostały wymyślone. Z co ciekawszych i mniej lub bardziej świeżych warto popatrzeć na radziecki, czy amerykański. Europejski też już wymyślony. Ciekawe co z nim będzie.
U zarania wymyślania głównie chodziło o przeniesienie napięć stanowych, czy później klasowych gdzieś na zewnątrz i o rekruta.
Niektórzy twierdzą, że Żydzi to nie naród, tylko plemię.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Antypirx »

Po zburzeniu Świątyni w 70 przez Romka i A`Tomka duża część populacji Jerozolimy i okolic zaczęła się rozchodzić. Odpadły wszystkie zajęcia z nią związane bezpośrednio i pośrednio i nie było perspektywy, że powrócą, wobec kategorycznej odmowy Rzymian na jej odbudowę. Miasto przestało być środkiem ciężkości kultu przyciągającym organizacyjnie i rytualnie/formalnie do siebie. Nie robiło się już tych rzeczy, które wcześniej odbywały się w jego centrum - Jerozolimie. To wpłynęło tak na lokalną sytuację społeczną i gospodarczą, jak np. likwidacja dużej współczesnej fabryki samochodów. Zwolnionych jest 10k pracowników w fabryce, ale także 100k u kooperantów. I tak jakby przenieść jakiś urząd z Poznania do Gorzowa, tylko z efektem większej skali, którą była skala całej religii.
Zwyczajnie poszli sobie poszukać gdzie indziej nowego zajęcia. Z wyjątkiem stawiających zbrojny opór, nikt ich nie wypędzał ani nie ścigał. Populacja miasta spadła z miliona o połowę, w ciągu 1-2 dekad, a w całej Palestynie może było łącznie wtedy 2-2,5kk? (strzelam).
Za grupami poszli rabini dostosowując się do tej sytuacji-emigracji, wykształcając przy tym adekwatną organizację, a przy tym, na biegu, aktualizując doktrynę.
I tak dalej.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Yeti

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Yeti »

Raleen

Ale to wszystko jest u Zychowicza w "Żydzi", "Żydzi II".
Kiedyś uważałem, że klient jest niekoniecznie, ale teraz, przyznam się, wszystkie jego książki mam na półce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

OK, ale ja nie czytałem tych książek Zychowicza, podobnie jak nie studiowałem historii (a i tak wątpię by dla wszystkich, którzy ją studiowali pewne rzeczy były takie oczywiste). Nie ukrywam, że aż tak mnie te tematy nie interesują jak być może Was, więc raczej nie będę poświęcał czasu na czytanie tych książek (bo mam wiele innych do przeczytania, które mnie bardziej interesują). Dlatego znalazłem tam informacje dla mnie nowe i takie, które wydały mi się ciekawe. A to, że ktoś inny już wcześniej o tym czytał, zna te informacje i dla niego nie są one niczym ciekawym, to dla mnie one też mają być z tego powodu nieciekawe? Każdy ma swoją perspektywę, w tym przypadku zwyczajnie subiektywną, i chyba nie ma sensu prowadzenie dyskusji w ten sposób.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Yeti »

Raleen

Tak, jak napisałem - uważałem Zychowicza za ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra i nie próbowałem czytać.
Dopiero prezent w postaci "Skazy na pancerzu", gdzie idzie wbrew nowej patriotycznej modzie*, spowodował, że po kolei z biblioteki czytałem, a później własne prywatne egzemplarze na półkę :-)

Przecież nikt Ci nie zarzuca, że wątek założyłeś- orzechy wobec dolarów, że dla znakomitej większości są to nowe informacje, co więcej- informacje spoza ogólnego obiegu.

Choć kilka tez z wywiadu, patrz np masowe przesiedlenia są mocno naciągane. Ale i np związek judaizmu, zwłaszcza w wersji, hard, z syjonizmem może komuś otworzyć oczy na konflikt judaizm-komunizm.

* ku mojej radości przyznam
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Antypirx »

Generalnie trzeba dużo czytać różnych rzeczy pisanych z różnych kierunków (różne prawdy). Im pełniejszy zbiór danych, tym bliżej do rozsądnych opinii. O prawdziwej prawdzie.
BTW - przeczytałem niedawno 1 z serii książek Sumlińskiego o "Niebezpiecznych związkach" różnych osób. A potem od razu pozostałe 3, w tempie 1 dziennie. Takie to było ciekawe.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

Co do Zychowicza, mam do niego podobny stosunek jak Ty na starcie, ale tak naprawdę nie znam jego pisarstwa, poza jakimiś jego artykułami i wywiadami. Stąd nie wdaję się zbytnio w oceny. W sumie trochę mnie zachęciłeś, żeby po niego sięgnąć. Może jak czasu będzie trochę to się uda.

A jeśli chodzi o ten linkowany wywiad, teorie tego profesora nie są dla mnie jakimiś prawdami objawionymi i tego co byłoby dla mnie najwartościowsze w tym wątku to właśnie jakaś weryfikacja niektórych jego twierdzeń.

Swoją drogą wymyślił znakomity sposób na pogodzenie Palestyńczyków i Izraelczyków, dwóch narodów żyjących na tej samej ziemi i postrzegających Jerozolimę jako swoją stolicę. W obecnych realiach praktycznie nierozwiązywalny konflikt. Natomiast to co pisze to obecnie jest oczywiście fantastyka, bo trzeba by zrezygnować albo w znacznej mierze zmodyfikować wszystko to co jest związane z "religią" Holocaustu, a ona stanowi jeden z fundamentów ideologicznych Izraela. Ale w dłuższej perspektywie? Przecież Izrael istnieje w znacznej mierze dzięki wsparciu wujka zza Oceanu. Jeśli układ sił międzynarodowych za ileś tam lat się zmieni, państwa arabskie się wzmocnią, a to wsparcie zniknie albo osłabnie, jego sytuacja może być trudna. I to mimo całego wielkiego zaawansowania technologicznego i nowoczesnych sił zbrojnych wyprzedzających obecnie przeciwników o kilka generacji. Wtedy poszukiwanie przez Izrael jakiegoś modus vivendi ze światem arabskim będzie koniecznością. Z kolei tutaj punktem wyjścia są Palestyńczycy i ich sytuacja w państwie izraelskim.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Yeti »

Raleen - o zmieniającym się stosunku mieszkańców Izraela i tamtejszych władz do Holocaustu także możesz u Zychowicza poczytać :-)
To wcale nie jest tak, że Shoah od początku państwa był czymś ważnym - wprost przeciwnie, ci, którzy przeżyli byli traktowani jako Żydzi drugiej kategorii.

Dwa - dopóki amerykańscy Żydzi nie rozliczą się z braku jakiejkolwiek pomocy i działań w stosunku do Żydów europejskich po 1933 czy 1939, to nigdy spokoju nie będzie.

Trzy - pamiętaj, że w chwili, gdy islamska rewolta i/lub Arabska wiosna 2.0 trwa i nie ma szans na pokój w tamtym rejonie, Waszyngton będzie na 101 % wspierał jednego z ostatnich sojuszników. Zwłaszcza, gdy u władzy jest [...] Trump. Który postawiony przed widmem impeachmentu, a to może być już za "chwilę" może bardzo dziwne ruchy wykonywać.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

Co do najbliższych kilku lat to ja też nie mam złudzeń, a co do prezydentury Trumpa tym bardziej. W perspektywie kilku lat nic się nie zmieni. Ja zrozumiałem wywody tego profesora w ten sposób, że on myśli o perspektywie kilkudziesięciu lat, a że samemu mu wiele życia nie zostało, bo już ma swoje lata, to pisze co uważa... Zresztą to jest taki temat, że trudno sobie to wyobrażać, żeby coś się mogło tu szybko zmienić.

Kiedyś (to jeszcze było w okresie gorących dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN) trafiłem natomiast na dywagacje dotyczące polityki Netanjachu względem Putina, w której doszukiwano się tego rodzaju posunięć, że na wypadek gdyby USA zmieniły zapatrywania w sprawie Bliskiego Wschodu albo ogólnie sytuacja międzynarodowa uległa zmianie, to Izrael będzie miał wsparcie i partnera w Rosji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Yeti »

Raleen

Spora część nowych obywateli Izraela ma korzenie z ZSRR. Spora część rosyjskich* oligarchów i magnatów, ma żydowskie korzenie.

Na razie, to Netanjahu się z Putinem co do Syrii porozumieli.

* i nie tylko, ale piszemy o ZSRR
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Raleen »

Ja z tym Putinem oczywiście znowu miałem na myśli dłuższą perspektywę, nie bieżące rozgrywki wokół Syrii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”