Ćwiczenie sztabowe "Zima 2021"

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Ćwiczenie sztabowe "Zima 2021"

Post autor: Raleen »

27 stycznia o godz. 14.45, podczas konferencji prasowej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z prezydentem Andrzejem Dudą poinformowali o zakończeniu kilkutygodniowego ćwiczenia sztabowego o kryptonimie Zima-20. Miało to być największe tego typu przedsięwzięcie po 1989 roku.

Więcej: https://www.milmag.pl/news/view?news_id=5142

Ciekaw jestem Waszej opinii na temat tego ćwiczenia.

Z nieoficjalnych ciekawostek mogę powiedzieć, że słyszałem, iż ćwiczono w zespołach w warunkach takich jakby Covid-19 nie było, przez co pojawiło się dużo zakażeń wśród ćwiczącej kadry...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Ćwiczenie sztabowe "Zima 2021"

Post autor: jimmor »

Ja się trochę dziwię, że o takim ćwiczeniu informujemy na konferencji prasowej, chwaląc się, że to największe takie przedsięwzięcie od 1989... Ten typ symulacji powinien chyba być wykonywany regularnie, choćby po to by zidentyfikować kierunki modernizacji armii / potwierdzić słuszność obranych kierunków?

Optymalnie gdyby rolę 'agresorów' zagrały sztaby np. krajów bałtyckich. Moglibyśmy się im odwdzięczyć odgrywając tą samą rolę w ich ćwiczeniach...
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Ćwiczenie sztabowe "Zima 2021"

Post autor: Torgill »

Podsumowanie tematu tutaj:

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 1506648837

A także tutaj:
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly ... -grot.html
Ten typ symulacji powinien chyba być wykonywany regularnie, choćby po to by zidentyfikować kierunki modernizacji armii / potwierdzić słuszność obranych kierunków?
Jimmorze masz całkowitą rację, takie ćwiczenia powinny odbywać się regularnie. Nie miało to miejsca. Dotyczy to również ćwiczeń z udziałem polityków, bo wojna to także drabina eskalacyjna i politycy powinni mieć świadomość jak się zachować. W ubiegłym roku po raz pierwszy przeprowadzono ćwiczenie z udziałem polityków (prezydenta, premiera) po wielu, wielu latach przerwy - poprzednie miało miejsce chyba z 10 lat temu, jak nie dawniej jeszcze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”