Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2065 times
Been thanked: 2806 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

jimmor pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 13:40 Przecież, nie byłoby źródłem prawa, realizowałoby ustawę o gospodarce nieruchomościami... Nie zapominajmy też o domniemaniu konstytucyjności, oraz o tym w jakim trybie ta konstytucyjność jest rozstrzygana.
Rozporządzenie ministerialne/rządowe jest źródłem prawa. Oczywiście chronionym przez domniemanie konstytucyjności, które może obalić sąd konstytucyjny wydumany za czasów demokraty gienierała Jaruzelskiego.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 96 times
Been thanked: 54 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Mirek1939 »

Niestety tu wchodzi stary konflikt pomiędzy teorią a praktyką. Pomiędzy prawem a sprawiedliwością. I kwestia trójpodziału władz. Państwo teoretycznie może ustanowić takie prawa jakie chce. Oczywiście zrobi to ze zdrowym rozsądkiem. I te prawa czy ustawy mogą być niesprawiedliwe, ale odpowiednią retoryką i tak można udawać, że jak najbardziej są.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracj ... claims.svg
Niekiedy schodzi to już do poziomu hipokryzji. Nie zmienia to faktu, że taką ustawę można uchwalić np. ''odszkodowanie'' - a proszę bardzo! Jeden grosz - jest? Jest! Papier wszystko przyjmie. Druga ważna sprawa to, że konfiskatę, wywłaszczenie czy nacjonalizację nie przeprowadzi jakaś firma sama z siebie tylko albo organy władzy wykonawczej albo owa firma z ich pełnomocnictwa. I tu pojawia się kolejna kwestia - żaden podmiot lub instytucja nie podejmie decyzji, która by mu szkodziła, i odwrotnie - będzie dążyć do korzystnych dla siebie rozstrzygnięć. Oznacza to tyle, że jeżeli dojdzie do zatargu pomiędzy osobą fizyczną czy prawną a instytucją państwową, to wówczas sąd podejmie za wyjątkiem sytuacji skrajnych i rażących (oczywista wina np. urzędnika) decyzję na korzyść władzy, instytucji publicznej, państwa - to jest logika. Nie tnie się gałęzi, na której się siedzi - znowu logika. No chyba, że owa osoba ma naprawdę twarde dowody na swoją korzyść, to wtedy może uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie - jeszcze raz logika. To właśnie dlatego są procesy przed instytucjami międzynarodowymi np. ETPC.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Teufel »

A ja mam pytanie na jakiej podstawie prawnej można oligarchom zabrać majątek w RP? Bo są dwie postawy - ustawa zasadnicza mówi o nacjonalizacji za słusznym odszkodowaniem. Kto będzie płacił i w jakiej wysokości odszkodowanie? Inna opcja będzie bezwzględnie niezgodna z Konstytucją RP. Druga to KK czyli przepadek. Możliwy jest dopiero po prawomocnym wyroku sądu. I jaką to podstawę znajdzie prokuratura generalna? Na pewno nie sprawstwo. Pomocnictwo? Kto to wykaże? To są żarty a nie jakieś realne możliwości jak na razie. Nawet przy zmianie konstytucji, w co niezbyt wierzę, to w jaki sposób majątek osoby fizycznej czy prawnej zgromadzony w RP pomaga na wojnie na Ukrainie? Większej bzdury dawno nie czytałem.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2065 times
Been thanked: 2806 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Teufel pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 17:15 A ja mam pytanie na jakiej podstawie prawnej można oligarchom zabrać majątek w RP? Bo są dwie postawy - ustawa zasadnicza mówi o nacjonalizacji za słusznym odszkodowaniem. Kto będzie płacił i w jakiej wysokości odszkodowanie? Inna opcja będzie bezwzględnie niezgodna z Konstytucją RP. Druga to KK czyli przepadek. Możliwy jest dopiero po prawomocnym wyroku sądu. I jaką to podstawę znajdzie prokuratura generalna? Na pewno nie sprawstwo. Pomocnictwo? Kto to wykaże? To są żarty a nie jakieś realne możliwości jak na razie. Nawet przy zmianie konstytucji, w co niezbyt wierzę, to w jaki sposób majątek osoby fizycznej czy prawnej zgromadzony w RP pomaga na wojnie na Ukrainie? Większej bzdury dawno nie czytałem.
Ale za to politycznie dobrze to wygląda ;-) Poza tym na zachodzie podobno konfiskują majątki osobom fizycznym i to na podstawie istniejącego ustawodawstwa. U nas władza musi uważać, bo ma już zarzuty o łamanie konstytuty. Dlatego - w ich mniemaniu - wystarczy zmienić konsytutę i już nie ma sprzeczności. Zostanie EKPCz i Strasbourg. Bo chyba Rosja Konwencji nie wypowiedziała, ino wyleciała z Rady Europy.

Przede wszystkim koalicja PiS nie ma większości konstytucyjnej w Sejmie, a większości w Senacie w ogóle.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6595
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 77 times
Been thanked: 179 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Darth Stalin »

Nie konfiskują - "zamrażają" czyli pozbawiają możliwości faktycznego korzystania, ale NIE wywłaszczają.

Nb.
Admirale, czy dla ciebie Konstytucja RP to jak dla Piłsudskiego - "konstytuta-prostytuta"? Bo chyba nie bez powodu użyłeś takiego sformułowania?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2065 times
Been thanked: 2806 times

Re: Konfiskata mienia i majątki oligarchów rosyjskich a wojna na Ukrainie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 19:06 Nb.
Admirale, czy dla ciebie Konstytucja RP to jak dla Piłsudskiego - "konstytuta-prostytuta"? Bo chyba nie bez powodu użyłeś takiego sformułowania?
Tak, Cenzorze. Bo tak jest napisana i tak jest wykorzystywana. Konstytuta-prostytuta. Każdy ją dmie od tej strony, od której mu pasuje. I o to chodziło Piłsudskiemu.

PS; "zamrożenie" jest też sprzeczne z poczuciem sprawiedliwości.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”