Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Raleen »

Kanał Andromeda jest już wielu znany, zwłaszcza jeśli ktoś śledził temat wojny na Ukrainie i co o niej mówią w Rosji. Linkowałem już do niego kilkakrotnie (i nie tylko ja). Ten materiał zasługuje jednak na osobny wątek.

Historia polski oczami rosyjskiego doktora nauk wojskowych - rosyjska perspektywa historyczna:

https://www.youtube.com/watch?v=880HaHWyRFw

W filmie przetłumaczono artykuł, którego autorem jest profesor dr nauk wojskowych gen. mjr Siergiej Leonidowicz Pieczurow. Artykuł nosi tytuł "Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną". Stąd też taki, a nie inny tytuł wątku.

Jak w przypadku filmów, nie będę psuł przyjemności oglądania i zdradzał szerzej treści, przynajmniej na początku, chociaż pewnych rzeczy można się z góry domyślić.

Skomentuję tylko kwestię dotyczącą Clausewitza, bo o tym wydaje mi się, że nie wszyscy wiedzą, a w początkowej części autor artykułu szeroko się na niego powołuje. Pan Pieczurow podaje m.in. że Clausewitz osobiście uczestniczył we wszystkich znaczących kampaniach wojskowych, jakie miały miejsce na początku XIX wieku, co ma podbudowywać jego autorytet w oczach odbiorcy. Otóż nie do końca jest to prawdą. Część oficerów pruskich nazywała go wtedy "wszarzem", w związku z tym, że zajmował stanowiska sztabowe albo pełnił różne funkcje tyłowe, z dala od miejsca, gdzie toczyły się walki (w epoce napoleońskiej). Można powiedzieć, że chował się na tyłach. Piszę o tym, bo trudno to wychwycić pośród zalewu różnych bredni, które się tam przewijają. Co do opinii Clausewitza o Polsce, są one oddane w miarę prawdziwie (jako jedna z niewielu rzeczy). Trzeba jednak pamiętać, że Clausewitz był przesiąknięty ówczesną pruską ideologią państwową i propagandą, która przedstawiała Polskę w określony sposób, by uzasadnić politykę państwa pruskiego, w tym rozbiory. Jego poglądy i opinie są w tym zakresie jedynie jej powieleniem, i bynajmniej nie zawierają żadnych odkrywczych, genialnych myśli.

Na koniec powiem, że z tego co się orientuję, niestety ten artykuł to nie jest jakiś odosobniony przypadek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja już jakiś czas temu oduczyłem się poczucia, że Rosjanie nas lubią. Nie, nie lubią. Poza wyjątkami.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 15 listopada 2022, 21:57 że Rosjanie nas lubią. Nie, nie lubią. Poza wyjątkami.
Z wzajemnością... Nie ukrywajmy....
Ale takie teksty pokazują jakie fobie trawią ruskich. Oni patrzą na nas przez pryzmat potencjalnego "konkurenta" do miana "lidera ziem słowiańskich".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Raleen »

TKS pisze: środa, 16 listopada 2022, 08:16Ale takie teksty pokazują jakie fobie trawią ruskich. Oni patrzą na nas przez pryzmat potencjalnego "konkurenta" do miana "lidera ziem słowiańskich".
Trafiłeś w sedno. Natomiast jak się czyta w jaki sposób oni postrzegają tę potencjalną polską dominację nad "ziemiami ruskimi" to widać myślenie w takich kategoriach XIX-wiecznych albo jeszcze dawniejszych.

Inna sprawa, że jak obejrzałem ten film, on tam coś bredzi o cerkwi na miejscu Pałacu Kultury i Nauki, i aż mi się zaczęło wydawać, że może ja czegoś nie wiem, bo że była wielka cerkiew na pl. Saskim, którą rozebrano w 1918 r. jako symbol rosyjskiej dominacji, ale na miejscu gdzie zbudowano Pałac to przecież były tylko kamienice. Człowiek ogląda to i czasem się w głowę drapie, to co dopiero mniej wyedukowani ludzie, albo w dalekich od nas krajach, którzy o historii Polski nie mają pojęcia albo znikome pojęcie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

I powiedzmy to wprost - tak, wielu nad Wisłą widzi PL jako "lidera"...
Tylko nie takiego jak to sobie rozumujo ruskie imperialisty...

A co do wiedzy historycznej - cóż... A od kiedy sowiety szanowały prawdę- a więc i historię?
Czego się spodziewać po "dzieciach ZSRR"?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Raleen »

Coś z naszych mediów głównego nurtu, po części w temacie:

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... Id,6429435
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: czwartek, 17 listopada 2022, 21:51 Inna sprawa, że jak obejrzałem ten film, on tam coś bredzi o cerkwi na miejscu Pałacu Kultury i Nauki, i aż mi się zaczęło wydawać, że może ja czegoś nie wiem, bo że była wielka cerkiew na pl. Saskim, którą rozebrano w 1918 r. jako symbol rosyjskiej dominacji, ale na miejscu gdzie zbudowano Pałac to przecież były tylko kamienice. Człowiek ogląda to i czasem się w głowę drapie, to co dopiero mniej wyedukowani ludzie, albo w dalekich od nas krajach, którzy o historii Polski nie mają pojęcia albo znikome pojęcie.
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Zbudowana nie tylko za kasę prawosławnych, ale i Pszeków katolików. Cerkiew rozebrano w latach 20-tych także z tego powodu, że została nieco zniszczona w latach I Wojny przez Niemców. Zwyczajnie nikomu taki kościół nie był w Warszawie potrzebny. Wg mnie tow. Stalin zrobił nam kuku na muniu i w latach 50-tych postawił swoją cerkiew. Tyle, że dzisiaj Polacy nie mają jaj, żeby tę maszkarę rozebrać. A może szkoda na nią kasy?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

TKS pisze: czwartek, 17 listopada 2022, 22:07 I powiedzmy to wprost - tak, wielu nad Wisłą widzi PL jako "lidera"...
Tylko nie takiego jak to sobie rozumujo ruskie imperialisty...

A co do wiedzy historycznej - cóż... A od kiedy sowiety szanowały prawdę- a więc i historię?
Czego się spodziewać po "dzieciach ZSRR"?
Oni nas nienawidzą, bo jesteśmy bardziej atrakcyjni. Jak to w serialu "Mała Moskwa" powiedziała Rosjanka "musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce".
Natomiast rozumują po swojemu: mały jest po to, by mu przywalić knutem i go wykorzystać. Skoro oni tak rozumujo, to Pszeki rozumujo tak samo.

Ukraińcy mają też sprane mózgi i dopiero chyba powoli do nich dociera inny opis prawdy. Wstawiałem link do wykładu ukraińskiej historyk. Tyle, że Ukraińcy nie przyznają, że Kozacy to bandyci, a szlachta ruska to spolszczeni bojarzy. Kiemlicze, Bohatyrowicze i inne Wołodyjowskie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

Prawda - obiektywna prawda, historia jako obiektywna nauka to wynalazki zachodniej cywilizacji...
A zachód kończy się tam gdzie wschodnie granice Rzeczypospolitej.
Jak dołożysz do tego trzy pokolenia wtłaczania lenino-stalinizmu to masz co masz....

Jest doskonała okazja, aby ukraińskim masom "wyjaśnić", że gloryfikowanie Bandery jest równie nieszczęśliwe co kuriozalne nie dlatego, że mordowali Polaków, lecz dlatego, że ewentualne "rządy banderowców" to byłaby klęska dla samych Ukraińców.
W końcu mieliby kolejnego Hitlerka/Stalinka - tyle, że z własnej rodzimej hodowli...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Raleen »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 23 listopada 2022, 22:56 Oni nas nienawidzą, bo jesteśmy bardziej atrakcyjni. Jak to w serialu "Mała Moskwa" powiedziała Rosjanka "musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce".
Natomiast rozumują po swojemu: mały jest po to, by mu przywalić knutem i go wykorzystać. Skoro oni tak rozumujo, to Pszeki rozumujo tak samo.

Ukraińcy mają też sprane mózgi i dopiero chyba powoli do nich dociera inny opis prawdy. Wstawiałem link do wykładu ukraińskiej historyk. Tyle, że Ukraińcy nie przyznają, że Kozacy to bandyci, a szlachta ruska to spolszczeni bojarzy. Kiemlicze, Bohatyrowicze i inne Wołodyjowskie.
Co do Rosjan, w pełni się zgadzam, natomiast nazywanie Kozaków "bandytami" chyba nie do końca pasuje i jest adekwatne, bo wtedy "bandytami" trzeba by nazwać też Tatarów, a być może, biorąc pod uwagę sposób życia - i część polskiej szlachty.

Co do Pałacu Kultury i Nauki - zobacz ile mieści się tam kin, teatrów i innych instytucji państwowych i samorządowych. Trzeba by zbudować inny budynek, gdzie mogłyby się przenieść. Stąd poza kwestiami ideologicznymi myślę, że to jest proza życia, a że przeprowadzenie takiej inwestycji za publiczne pieniądze nie jest łatwe, to raczej szybko się to nie zmieni.

A tymczasem kolejny film w temacie - tym razem analiza rosyjskiej propagandy na temat Polski w ostatnim okresie, przeprowadzona przez OSW:
https://www.youtube.com/watch?v=C5A9kE7GYlI
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

Ja nie rozumiem tego skupienia się na Pałacu Stalina...
Dla mnie powinien on pozostać - jako memento...

Skandalem jest za to "otoczenie" Pałacu - ta degrengolada architektoniczno-urbanistyczna to skandal. A jeszcze ten kuriozalny projekt muzeum sztuki nowoczesnej..
Takie muzeum to do Pałacu - to byłoby bardzo adekwatne miejsce...
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: Antypirx »

Raleen pisze: czwartek, 24 listopada 2022, 12:19 Co do Pałacu Kultury i Nauki - zobacz ile mieści się tam kin, teatrów i innych instytucji państwowych i samorządowych. Trzeba by zbudować inny budynek, gdzie mogłyby się przenieść. Stąd poza kwestiami ideologicznymi myślę, że to jest proza życia, a że przeprowadzenie takiej inwestycji za publiczne pieniądze nie jest łatwe, to raczej szybko się to nie zmieni.
TKS pisze: czwartek, 24 listopada 2022, 13:21 Ja nie rozumiem tego skupienia się na Pałacu Stalina...
Dla mnie powinien on pozostać - jako memento...
W rodzimej Moskwie macie 7 takich :)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

Zabawne zabawne...
A tak naprawdę dyskusje na temat pałacu Stalina są tematem zastępczym - naprawdę spójrz sobie na bajzel wokół pałacu - a to przeca centrum Warszawy... A to "porażka"...

Sam pałac jak mówiłem jest doskonałym miejscem dla tego muzeum tzw. "sztuki nowoczesnej". A memento jest potrzebne - przypomnienie dla młodego pokolenia, że to o czym piszą w książkach stało się naprawdę...

Ja już pomijam to co by tam Rafałek ze świtą postawił - gdyby "zwolnił się plac" po pałacu...
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: stary gracz »

Biedronkę? :lol:
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Zdradziecki sojusznik, zadeklarowany wróg – polskie elity wyznają mściwość historyczną

Post autor: TKS »

KDT już było....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”