Odkrycie grobowca z czasów imperium Wari

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Odkrycie grobowca z czasów imperium Wari

Post autor: Raleen »

Polscy archeolodzy dokonali ważnego odkrycia w Peru. Odnaleziono niesplądrowany grobowiec należący do imperium Wari, istniejącego między VII a X wiekiem n.e. Było to jedno z pierwszych imperiów w Ameryce Południowej, powstałe i istniejące przed imperium Inków.

Więcej:
http://www.national-geographic.pl/artyk ... ca-w-peru/
Niedostrzegane imperium
Cywilizacja Wari długo pozostawała w cieniu późniejszego imperium Inków, którego osiągnięcia zostały szeroko opisane przez hiszpańskich zdobywców. Tymczasem w wiekach VIII i IX Wari zbudowali państwo, które obejmowało większość obszaru dzisiejszego Peru. Huari, położona w Andach stolica, należała do największych miast na świecie. U szczytu potęgi Huari miało, według ostrożnych szacunków, około 40 tysięcy mieszkańców. Dla porównania: w tamtych czasach Paryż liczył tylko 25 tysięcy.
W jaki sposób powstało imperium Wari – w wyniku podbojów czy pokojowej ekspansji – pozostaje zagadką. Wspaniała jakość wytworów rzemiosła artystycznego tej kultury od dawna kusiła złodziei. Ruiny pałaców i grobowce plądrowano i proceder ten trwa nadal. Zniszczenia ważnych stanowisk archeologicznych sprawiają, że przed naukowcami wciąż więcej pytań niż odpowiedzi.
(...)
Dla archeologów największym skarbem nie są kosztowności, lecz bogactwo nowych informacji o imperium Wari. Budowa mauzoleum królewskiego w El Castillo wskazuje na to, że elita Wari podbiła i kontrolowała politycznie tę część północnego wybrzeża. Prawdopodobnie to Wari doprowadzili do upadku królestwa Moche na północy. Na jednym ze znalezionym naczyń znajduje się intrygujące przedstawienie wojowników z wybrzeża walczących z najeźdźcami Wari uzbrojonymi w topory.
Wari usiłowali zdobyć także serca i umysły nowych poddanych. Próbowali zaszczepić kult swoich królewskich przodków. Na szczątkach królowych znaleziono ślady poczwarek owadów, co wskazuje, że opiekunowie grobowca wyjmowali zwłoki z komory grobowej i wystawiali je na powietrze. Pozwala to przypuszczać, że Wari mieli zwyczaj eksponowania mumii królowych na tronie w komnacie ceremonialnej, gdzie ludność miała królewskim szczątkom oddawać cześć.
Analiza znalezisk w mauzoleum – a także w innych komorach, które być może czekają na odkrycie – dopiero się zaczyna. Giersz ocenia, że jego ekipa ma przed sobą 8–10 lat pracy. W każdym razie nowe znalezisko w El Castillo obiecuje ukazać cywilizację Wari w nowym, jasnym świetle. – Imperium Wari można porównać z imperium Aleksandra Wielkiego – twierdzi Makowski. – Trwało krótko, ale miało ogromne konsekwencje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”