Demografia Cesarstwa Rzymskiego

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Yeti

Demografia Cesarstwa Rzymskiego

Post autor: Yeti »

Przy okazji czytania jakiś przygodowych głupotek z czasów Cesarstwa przyszło mi do głowy pytanie o demografię. Czyli, czy znamy, mniej-więcej, populacje Cesarstwa, prowincji i okolicznych terenów, na które sobie Rzym ostrzył pazurki - patrz, dla przykładu, Brytania?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Demografia Cesarstwa rzymskiego

Post autor: Raleen »

Szacunkowo na pewno można dużo powiedzieć. Problemem np. dla historii wojskowości jest ustalenie w miarę dokładne liczebności wojsk, natomiast to jest już o parę szczebli bardziej szczegółowe.

Jeśli chodzi o szacunkowe czy orientacyjne dane, tutaj jest tabela oparta na książce polskiego historyka Wiesława Sudera "Census populi. Demografia starożytnego Rzymu":
https://www.imperiumromanum.edu.pl/spol ... zymskiego/
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Demografia Cesarstwa rzymskiego

Post autor: Yeti »

Po co głupiemu rozum? Oglądałem Imperium, ale to-to przegapiłem.

Zaciekawiło mnie, w jaki sposób*, możliwe było wybicie dziesiątków tysięcy mężczyzn ze sporej części brytyjskich plemion, a jednocześnie ktoś dalej na Wyspach żył :-) Mężczyzn, nie licząc spacyfikowanych osad czy grodów.



* zakładając, że przygody Katona i Macro mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Demografia Cesarstwa rzymskiego

Post autor: Raleen »

Szacunki starożytnych kronikarzy co do strat, zwłaszcza strat strony przeciwnej, traktowałbym z dużą rezerwą. Aktualnie czytam książkę, która szeroko porusza tego typu tematykę dla średniowiecza i tam właściwie większość podawanych liczb dot. strat i liczebności oddziałów można między bajki włożyć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Demografia Cesarstwa Rzymskiego

Post autor: mk20336 »

Luźno związane z tematem posta - w tym roku pod choinkę dostałem bardzo ciekawą pozycje - to jednak prawda, że obrazek jest wart tysiąca słów. Bardzo duża część o demografii Rzymu i terenów podbitych.

LINK: Starożytny Rzym. Infografiki

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”