Strona smolensk1812.ru

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Pozdrawiam!
Czy ktoś wie z Szanowniego Państwa,
w którym pułku lub kompanii artyleryjskiej był porucznik Chrzanowski w bitwie pod Smoleńskiem?
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Fromhold »

anzel pisze:Pozdrawiam!
Czy ktoś wie z Szanowniego Państwa,
w którym pułku lub kompanii artyleryjskiej był porucznik Chrzanowski w bitwie pod Smoleńskiem?
Było co najmniej dwóch Chrzanowskich, którzy uczestniczyli w szturmie Smoleńska (tzn. tylu się doszukałem):
1. Józef Chrzanowski ppor. 8 pułku piechoty
2. Wojciech Chrzanowski - por. artylerii pieszej - nie wiemy której kompanii. Dostał się do niewoli podczas odwrotu, po minięciu Wilna. Możemy na tym etapie tylko spekulować. W grę mogą także wchodzić kompanie saperów.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Pani Jadwiga odnosi się do Pamiętnikow Chłapowskiego.
Jednak we wspomnieniach Chłapowskiego nie ma imienia porucznika Chrzanowskiego.
Dlaczego pisze - Wojciech?
Brygada polska, składająca się z 15 i 17 (p.b. 16 - anzel.) pułku piechoty liniowej, prowadzona przez gen. Izydora Krasińskiego znalazła w nocy - zdaniem współczesnych - w jednym miejscu rozwalony mur, założony tylko belkami. Przez ten wyłom dostali się Polacy do miasta i wtoczyli działa, którymi dowodził por. Wojciech Chrzanowski [87].
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Niedawno widziałem portret generała Michała Grabowskiego w polskiej Wikipedii.
Ile można uznać za prawdziwy portret?
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Raleen »

W tamtych czasach portret namalowany farbami olejnymi drogo kosztował. Najczęściej niższej rangi dowódca nie miał pieniędzy (nie było go stać) na taki portret. Dlatego pewnie lepszego portretu nie znajdziesz.

Ja nie mogłem na przykład znaleźć portretów niektórych wyższych dowódców z powstania listopadowego. W ogóle nic nie ma i nie wiadomo jak wyglądali.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Biały Vilk »

Raleen, a jakich brakuje? Dawno się tematem nie interesowałem, ale kiedyś napisałem magisterkę o Ludwiku Kickim i gdzieś jeszcze mam resztki notatek z myszkowania po archiwach. Choć przypuszczam, że to, co się dało, to już opublikowano.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Raleen »

Np. gen. Skarżyński, dowódca Korpusu Rezerwowego Kawalerii spod Ostrołęki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Raleen, tak. Uważałem, że portret Michała Grabowskiego w ogóle nie istnieje. Dziękuję.

Biały Vilk, skąd mogę wziąć fragment Ludwika Kickiego o bitwie pod Smoleńskiem w 1812 roku?
Może masz inne ciekawe materiały o polskich uczestnikach bitwy?
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Biały Vilk »

anzel pisze:Biały Vilk, skąd mogę wziąć fragment Ludwika Kickiego o bitwie pod Smoleńskiem w 1812 roku?
Może masz inne ciekawe materiały o polskich uczestnikach bitwy?
Mało pamiętam.
Sam Kicki nie zostawił pamiętników. Podobno coś tam skrobał na wsi w lubelskiem, ale dwa razy wykradano mu rękopisy. Bo niby za dużo wiedział, kręcił się przy wielkich wydarzeniach i znaczących postaciach. Wytrzymał kilka lat z Konstantym, jako jego adiutant, mógł znać jakieś niewygodne tajemnice. Jak dla mnie, ubarwiona sensacją bujda.
A u innych, to były typowe pamiętnikarskie wstawki, typu: "Dzielnie stawał", "bił się o bramę", "razem z Kamienieckim poskoczyli i księcia [Józefa] spod ognia wyciągnęli"...
To pamiętnik pierwszej żony Kickiego — Zofii z Matuszewiczów Kickiej: https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publica ... t?ref=desc
Poszukaj też w pamiętnikach jego siostrzenicy a zarazem drugiej żony — Natalii z Bispingów Kickiej. Lepsze, obszerniejsze, zwyczajowo apologetyczne. Dostępne w lepszych czytelniach.
Przyjaźnił się z Franciszkiem Salezym Gawrońskim. Tekst traktujący o przebiegu powstania listopadowego, ale może znajdą się jakieś retrospekcje: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=66578
Jest też taka biograficzna książeczka Jerzego Dziewirskiego: "Ludwik Kicki. Bohater nie tylko Ostrołęki." Mimo kilku drobnych błędów dość dobrze wykorzystuje dostępne źródła.

A ogólnie i żeby nie wchodzić w zbyt naukowe kwerendy, poczytaj "Smoleńsk 1812" Andrzeja Dusiewicza. Powinna tam być bibliografia, która wskaże ci kierunki ewentualnych dalszych poszukiwań.

*** EDIT ***

Tak popatrzyłem po twoim profilu i stronie smolensk1812.ru, i dopiero się zreflektowałem, że nie mieszkasz w Polsce, prawdopodobnie nie jesteś Polakiem i pewnie o literaturze czasów napoleońskich wiesz więcej niż ja obecnie. Mój post pewnie jest chybiony, ale zostawię go już tak, jak jest. Może się komuś przyda.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Biały Vilk, dziękuję za szczegółową odpowiedź. Nie jestem Polakiem, jestem z Rosji.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: Biały Vilk »

A ja dołączę się z gratulacjami za twoją pracę badawczą, gromadzenie i publikowanie materiałów związanych z walkami o Smoleńsk w 1812 r. oraz stworzenie i prowadzenie tej strony. Czy w związku z tym bywasz też na forach francuskich?
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
anzel
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 24 stycznia 2013, 08:16
Lokalizacja: Smoleńsk
Kontakt:

Re: Strona smolensk1812.ru

Post autor: anzel »

Dziękujemy za uznanie moich osiągnięć w pracy na tej stronie.
Uczyłem się niemieckiego w szkole i instytucie.
Polskie i ukraińskie prawdopodobnie siedzą we mnie genetycznie :D
Z francuskiego i angielskiego bardzo złe.
Smoleńsk 1812
www.smolensk1812.ru
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”