Galicyjska bieda

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Yeti

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Yeti »

leliwa
"To dzielenie zapałki to pamiątka z czasów Wielkiego Kryzysu, który zwalił się na kraj wychodzący właśnie ze straszliwych zniszczeń po 6 latach wojny."

Nie... koniecznie- bardziej efekt Państwowego Monopolu Zapałczanego, który wraz z kilkoma innymi państwowymi, zapewniał +/- 30 % wpływów budżetowych.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Yeti pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 13:56 leliwa
"To dzielenie zapałki to pamiątka z czasów Wielkiego Kryzysu, który zwalił się na kraj wychodzący właśnie ze straszliwych zniszczeń po 6 latach wojny."

Nie... koniecznie- bardziej efekt Państwowego Monopolu Zapałczanego, który wraz z kilkoma innymi państwowymi, zapewniał +/- 30 % wpływów budżetowych.
Spadek dochodów to też efekt Wielkiego Kryzysu. Tymczasem państwo 1/3 dochodu wydawało na armie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Wciśnięcie przemysłu zapałczanego w jedne ręce szwedzkiego biznesmena i jego machinacje z produkcją zapałek nie ma nic wspólnego z galicyjską biedą. Po prostu władze II RP dały się wydutkać. Albo rzeczywiście doszło do jakiejś łapówy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 13:35
leliwa pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 12:57 Wcześniej jednak i PSL i SND upowszechniały tą ideę. Patrz czasopismo "Polak" przeznaczony własnie dla ludu z Królestwa i "Ojczyzna" dla Galicjaków. Oba prowadzone przez Jana Ludwika Popławskiego. Bez wcześniejszej pracy niemośliwe byłoby poparcie ludu dla idei niepodległości w latach 1918-1920.
Nie wolno zapominać o działalności drobniejszej szlachty i inteligencji, która już przed Powstaniem Krakowskim starała się zmienić świadomość chłopstwa.
Nie odbywało się to jednak w sposób tak zorganizowany i z wykorzystaniem publikacji masowych. A przez to było mniej skuteczne. Najpierw rabacja, która zdusiła w zarodku przygotowywane powstanie, ale zwłaszcza potem powstanie styczniowe w Królestwie, które to wydarzenia pokazały, że brak idei narodowej wystarczającego oparcia się w ludzie spowodowały ten zwrot. Jan Ludwik Popławski urodził się w Bystrzejowicach, przez które dojeżdżam codziennie do pracy do Świdnika. Był więc emigrantem z Królestwa, które boleśnie doświadczyło klęski powstania. Stąd zwrot ku odbudowaniu potencjału narodowego bez trwonienia go w powstaniach nie mających szans na zwycięstwo militarne widoczny w nowych stronnictwach politycznych, ale też i w kulturze.

PS. W sąsiednich Wierzchowiskach zaś wychowywała się "szalona dziewczyna" córka Kossakowskiej Marianny i Węgra w służbie carskiej Pustaya. Pewnie wiecie o kogo chodzi.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Lubię słuchać Pana Wojtka, choć trochę upraszcza.

https://www.youtube.com/watch?v=TczHnSNRNTk
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

I wykład P. Profesora Andrzeja Nowaka.

https://www.youtube.com/watch?v=LdtdAg_6yl4
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... mi/1zsbqb9 Wywiad z Konstantym Radziwiłłem, byłym ministrem zdrowia.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Yeti

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Yeti »

Karel - jest pewna a może i zasadnicza różnica, między MICHAŁEM Radziwiłłem z wywiadu, a anonsowanym KONSTANTYM Radziwiłłem eks-ministrem.
Choć to bracia, akurat...
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Torgill »

Yeti pisze: wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:43 Karel- jest pewna a może i zasadnicza różnica, między MICHAŁEM Radziwiłłem z wywiadu, a anonsowanym KONSTANTYM Radziwiłłem eks-ministrem.
Choć to bracia, akurat...
Ani Konstanty, ani Michał, tylko MACIEJ :)
Yeti

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Yeti »

Yhmmmm... Tak się upewniałem skacząc między okienkami, że sam kaczora strzeliłem :-)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Galicyjska bieda

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak, tak Panie Benedykcie. Uparłem się, że to wywiad z drem Konstantym Radziwiłłem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”