Wojna polsko-rosyjska 1792

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Andrzej11
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 10 lutego 2007, 09:32
Been thanked: 1 time

Post autor: Andrzej11 »

Znany mi stan części jednostek jazdy w 1792 (ale nie wiem w którym miesiącu) to:
Gwardia konna koronna 487 ludzi
Brygada I wielkopolska kawalerii narodowej 1675
Brygada II wielkopolska kawalerii narodowej 1748
Brygada I małopolska kawalerii narodowej 1756
Brygada II małopolska kawalerii narodowej 1750
Brygada I ukraińska kawalerii narodowej 1782
Brygada II ukraińska kawalerii narodowej 1792
Brygada II petyhorska Wielkiego Księstwa Litewskiego 1200
Pułk 1 przedniej straży koronny 1046
Pułk 2 przedniej straży koronny 1016
Pułk 3 przedniej straży koronny 933
Pułk 4 przedniej straży koronny 1008
Pułk 5 przedniej straży koronny 1067
Pułk 5 ułanów 390

Jeśli chodzi o piechotę to mam informacje o części regimentów:
Gwardia piesza koronna 2057 ludzi
Regiment 1 pieszy koronny 1470
Regiment 2 pieszy koronny 1521
Regiment 3 pieszy koronny 1589
Regiment 4 pieszy koronny 1313
Regiment 5 pieszy koronny (fizylierów) 1511
Regiment 6 pieszy koronny 934
Regiment 7 pieszy koronny 957
Regiment 9 pieszy koronny 1417
Regiment 10 pieszy koronny 1468
Regiment 13 pieszy koronny 1324
Regiment 15 pieszy koronny 1545
Regiment 16 pieszy koronny 349
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Andrzeju, z ciekawości skąd te dane?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2102 times
Been thanked: 2831 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja mam chyba dane o wszystkich regimentach pieszych (z pracy Wimmera "Historia piechoty polskiej do 1864 r.").
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Andrzej11
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 10 lutego 2007, 09:32
Been thanked: 1 time

Post autor: Andrzej11 »

Sporo o tym okresie napisał Krzysztof Bauer. Dane z jego prac - o składzie niektórych jednostek z "Wojska koronne powstania kościuszkowskiego", a siły stron z artykułu "Wojna w obronie konstytucji 3 maja i niepodległości Rzeczpospolitej" opublikowanego chyba w "Mówią wieki" w 3 częściach (ale nie wiem kiedy dokładnie, bo mam tylko ksero samego artukułu, i to tylko 2 i 3 część :cry: ). Napisał też pracę "Uchwalenie i obrona Konstytucji 3 maja" (nie mam tej książki, ale podejrzewam, że zawiera wszystkie informacje z ww. artykułu, a może i sporo więcej). :)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Liczby sie z grubsza zgadzaja z tym, co pisze w moim Wolanskim.

W wolnej chwili postaram sie zrobci skany mapek z Wolanskiego, to moze czesc moich rozmowcow zrozumie co mialem na mysli mowiac o czesciowym biciu poszczegolnych korpusow (kolumn) wchodzacych w sklad Armii Kachowskiego.
Awatar użytkownika
Andrzej11
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 10 lutego 2007, 09:32
Been thanked: 1 time

Post autor: Andrzej11 »

Nie mam się zamiaru sprzeczać ani z Tobą, ani z autorem książki... Nie jestem też specjalistą od historii wojskowości, ale jakąś wiedzę książkową o tej epoce mam. Mniej-więcej rozumiem na czym polegało stosowana wtedy powszechnie taktyka korpusowa.
Myślę, że trzeba sobie najpierw postawić pytanie:
- czy bierzemy pod uwagę faktycznie istniejące wtedy warunki
- czy prowadzimy tylko teoretyczne rozważania (na zasadzie co by było gdyby...)

Jeśli idzie tylko o rozważania teoretyczne, to owszem, taka szansa mogła istnieć gdyby:
1. Polacy mieli świetnego dowódcę (jak np. Napoleon, Fryderyk Wielki), ale żadnego wybitnego dowódcy raczej nie było.
2. Polska armia jakościowo przewyższałaby wroga, by mogła wygrać kilka kolejnych bitew biorąc pod uwagę zużycie wojska w czasie kolejnych walk (a raczej tak nie było...).
3. Rosjanie byliby wyjątkowo nierozważni (a Kachowski, choć bez wątpienia był miernym dowódcą, to jednak starał się śledzić ruchy Poniatowskiego) i mimo przegranych 1 czy 2 swoich korpusów wciąż ślepo pchali by się naprzód.
4. I jeszcze... o ile przytoczone przeze mnie siły obu stron są prawdziwe, to dwa z czterech korpusów rosyjskich (Kutuzowa i Dunina były porównywalne do całości sił Poniatowskiego).

Jeśli zaś chodzi o okres późniejszy, czyli po wycofaniu się za Bug, to wiadomo, że:
1. o połączeniu sił koronnych i litewskich nikt nawet nie pomyślał (kompletny brak planu wojny po stronie polskiej)
2. stojące pod Warszawą sił miały wyruszyć na front pod osobistym dowództwem króla, ale dla Stanisława Augusta (w przeciwieństwie do jego otoczenia, gdzie może niektórzy w to uwierzyli...) od samego początku była to tylko pusta deklaracja, której król nie miał zamiaru realizować myśląc tylko o układach z rosyjskim ambasadorem.
barry853
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 19 stycznia 2009, 15:01
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: barry853 »

Szukając informacji o tej wojnie natrafiłem na bardzo ciekawe linki:

http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=3505&dirids=1
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=3493&dirids=1

okazuje się że książka Wolańskiego "Wojna Polsko-Rosyjska 1792r." jest do ściągnięcia ZA DARMO ze strony biblioteki podlaskiej ! Miłej lektury
j1023
Adjudant
Posty: 245
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 135 times
Been thanked: 58 times

Re: Wojna polsko-rosyjska 1792

Post autor: j1023 »

Oprócz wielkości armii zapominamy trochę o "podobno" katastrofalnej sytuacji zaopatrzenia polskiej armii. Podobno magazyny nie były przygotowane i ogólnie wyglądało to bardzo słabo.

Czy są obecnie jakieś nowe publikacja o armii polskiej i rosyjskiej w kontekście tej wojny, jak i o samej wojnie?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2102 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojna polsko-rosyjska 1792

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Habek jest oparty w dużej części na pracy Adama Wolskiego, czyli przed I Wojną. Polecam prace generała Zygmunta Jankego o artylerii koronnej tego czasu. Kapitalna.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”