Lekka jazda chorwacka

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
arkebuz
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 7 sierpnia 2007, 22:08

Lekka jazda chorwacka

Post autor: arkebuz »

Poszukuje informacji, ilustracji na temat lekkiej jazdy chorwackiej która biła się pod Lutzen po stronie cesarskiej.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Na podstawie:
W.Biernacki 'Biała Góra 1620'
R.Brzezinski 'Lutzen 1632':
Lekka jazda nieregularna, wyposażona w szablę i arkebuz. Brak jednolitego umundurowania - 'futrzane czapy i (wschodniego typu) stroje'.
Według opisów Imperialnych: 'lekka jazda wyposażona na sposób węgierski'. Rekrutowana głównie z terenów węgierskich i słowiańskich imperium Habsburgów - pod Lutzen większośc oficerów pochodziła z Węgier. W jednostce służyli jednak też zbiegli z terenów tureckich Serbowie i Wołosi.
W walnej bitwie słabo przydatni, rozlokowani na skrzydłach by niepokoić oddziały wroga, oddziały Kroatów starały się nie wchodzić w bezpośrednie zwarcie.
Przydatne do rozpoznania, nękania furażerów wroga (przekonali się o tym boleśnie Szwedzi), słynęli z rabunków, gwałtów, mordów na ludności cywilnej.
Pod Lutzen - trzy oddziały, razem ok. 750 Kroatów + oddział 250 'polskich kozaków' - mogę wrzucić nazwiska dowódców jeżeli potrzebujesz.

Jednyna ilustracja jaką widziałem jest w Ospreyu Brzezinskiego - ale może to być 'licentia poetica' rysownika. Kroaci mają tam zielone i czerwone stroje, czapki, żadnego pancerza, arkebuzy, oficer ma nadziak.

To tyle ode mnie
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jednym słowem jak nasi lisowczycy. Tylko ten arkebuz trochę nie pasuje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

jezeli chodzi o Hrvatsko Konjaništvo to tutaj obraz :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eckTie.JPG
Jest tez mowa o arkebuzie.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:Jednym słowem jak nasi lisowczycy.
I nawet mieli podobnie złą sławę jak Lisowczycy 'wynajęci' podczas Wojny Trzydziestoletniej.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Odnośnie jazdy chorwackiej wyczytałem właśnie u Wimmera na str. 106 w "Wiedeń 1683. Dzieje kampanii i bitwy", że w bitwie pod Wiedniem Austriacy mieli jednostkę jazdy chorwackiej - regiment Kery, z tym, że była to jazda ciężka, zbliżona w swoich właściwościach do kirasjerów.. Byli uzbrojeni w szable, spisy, muszkiety i pistolety, jako uzbrojenie ochronne mieli kirysy i szyszaki. Pierwsza jednostka tego typu została powołana w 1681 r., dwie dalsze w 1682.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Arkebuz, jakbyś czegoś jeszcze potrzebował o jeździe chorwackiej - daj znać. Mam to i owo na ich temat (łącznie z ilustracjami chorwackich artystów zajmujących się dawnymi formacjami wojskowymi).
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:Odnośnie jazdy chorwackiej wyczytałem właśnie u Wimmera na str. 106 w "Wiedeń 1683. Dzieje kampanii i bitwy", że w bitwie pod Wiedniem Austriacy mieli jednostkę jazdy chorwackiej - regiment Kery, z tym, że była to jazda ciężka, zbliżona w swoich właściwościach do kirasjerów.. Byli uzbrojeni w szable, spisy, muszkiety i pistolety, jako uzbrojenie ochronne mieli kirysy i szyszaki. Pierwsza jednostka tego typu została powołana w 1681 r., dwie dalsze w 1682.
Strasznie ciekawy regiment - nietypowe uzbrojenie jak na Chorwatów. Zupełnie nie kwalifikuje ich jako lekkiej jazdy - te kirysy... Poza tym użycie spisy - też nietypowe dla 'ciężkiej jazdy'.
Tutaj:
http://vial.jean.free.fr/new_npi/courrier.htm
w spisie regimentów chorwackich w służbie austriackiej ten regiment figuruje jako:
Kery Croaten zu Pferde, sformowany w 1682r. Co ciekawe na liście nie ma regimentu sformowanego w 1681.
Drugi regiment sformowany w 1682 roku to:
Ricciardi Croaten zu Pferde
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Też nie wiem co to za jazda była dokładnie, ale zakładam, że się Wimmer nie pomylił. Jak będę następnym razem w bibliotece to spróbuję jeszcze poszukać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

A gdzież mi tam zakładać, że Wimmer się pomylił :oops: A może Kery wystawił też regiment Kirasjerów i obydwa się 'nałożyły' z powodu nazwiska dowódcy? Czasami takie rzeczy się zdarzały, np. w przypadku 'starego' regimentu kirasjerów płk. Trcki i regimentu dragonów tegoż pułkownika w 1631/32 roku.
Kontakt tylko na maila
Zeka

Post autor: Zeka »

Przeglądałem teraz dłuższy artykuł Matice Hrvatske poświęcony m.in. dziejom jednostek chorwackich w służbie cesarskiej, ale nic nie wspominają zmianie charakteru kroatów.
P.S. Taka ciekawostka, wśród poległych pod Wiedniem Chorwatów był także Juraj Križanić (filolog, filozof i polityk chorwacki), a jednym z dowódców jednostek chorwackich był pułkownik Fran Gundulić (syn słynnego ówczesnego poety chorwackiego Ivana Gundulicia).
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Właśnie to mnie zdziwiło - jednostki 'Kroaten' to zawsze była lekka jazda, więc nie wiem skąd nagle takie objuczenie sprzętem jak nie przymierzając wielbłądy.
Zeko - to sporo tych Chorwatów musiało walczyć pod Wiedniem, jeżeli ginęły takie znane osoby.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zeka pisze:Przeglądałem teraz dłuższy artykuł Matice Hrvatske poświęcony m.in. dziejom jednostek chorwackich w służbie cesarskiej, ale nic nie wspominają zmianie charakteru kroatów.
P.S. Taka ciekawostka, wśród poległych pod Wiedniem Chorwatów był także Juraj Križanić (filolog, filozof i polityk chorwacki), a jednym z dowódców jednostek chorwackich był pułkownik Fran Gundulić (syn słynnego ówczesnego poety chorwackiego Ivana Gundulicia).
Wygląda na to, że dowodzili tam sami poeci :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

W "Odsieczy wiedeńskiej 1683 roku" J. Wimmer napisał o jeździe chorwackiej:
"Trzeci rodzaj konnicy reprezentowała lżejsza jazda chorwacka uzbrojona w szable i spisy oraz muszkiety i pistolety."
Jednakże swego czasu natknąłem się na obraz przedstawiający chorwackiego ciężkiego kawalerzystę z wojny 1663-1664, który jest uzbrojony jak kirasjer. Możliwe, że tendencja do przekształcenia lekkiej jazdy chorwackiej w cięższą pojawiła się po wojnie trzydziestoletniej, kiedy Wiedeń nieco ograniczył wydatki wojskowe...

P.S. Może w ten sposób chciano sobie zrekompensować małą liczebność tej formacji?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Tylko że dla mnie to jest trochę nielogiczne - armia austriacka nie miała poza Chorwatami innej lekkiej jazdy (dragoni byli jednak używani do innych zadań) a przecież przeciw Turkom lekka jazda to skarb :wink:
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”