War Chest (AEG)

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

War Chest (AEG)

Post autor: Raleen »

Ostatnio trafiłem na bardzo fajną, szybką, abstrakcyjną grę, z ambicjami naśladowania historii i chyba także trochę szachów, o nazwie "War Chest".

Więcej o niej na BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/249 ... st/credits

Jak widać, na BGG jest bardzo wysoko oceniana. Wśród gier abstrakcyjnych pierwsza dziesiątka na świecie (na chwilę gdy to pisze 6 pozycja).

Rozgrywka szybka, nieszablonowa, emocjonująca. Przypomina pod wieloma względami "Neuroshimę Hex". Podobnie jak w tamtej grze mamy heksagonalną planszę i istota gry sprowadza się do operowania na niej oddziałami o różnych właściwościach, noszącymi historyczne nazwy. Trzeba je jednak wpierw wprowadzić do akcji, co następuje stopniowo. Każdy z graczy ma cztery rodzaje jednostek. Obaj wybierają je spośród wylosowanych rodzajów jednostek, po części jest to więc losowe, po części wyznaczone decyzjami strategicznymi graczy. W sumie rodzajów jednostek jest dwa razy tyle, co zapewnia dużą zmienność i różnorodność. Celem jest opanowanie 6 pól kluczowych na planszy. W ogóle pól jest więcej, w sumie 10. Gra posiada także wariant 4-osobowy. Wtedy powiększeniu ulega plansza, zwiększa się też odpowiednio liczba pól kluczowych.

Gra się szybko, podawane oficjalnie 30 minut jest realnie do osiągnięcia. Może w praktyce trwa to nieco dłużej, powiedzmy 45 minut. Zatem gra może znakomicie wypełnić czas między dłuższymi tytułami albo posłużyć nam gdy mamy jeszcze trochę czasu, ale nie na tyle by zaczynać coś dłuższego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”