Identyfikacja gier z systemu B-35

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Witaj na forum!

Ad. 1 My nie mamy takiego spisu, nie kojarzę też by był w jakimkolwiek innym miejscu w sieci. Spisów do systemu B-35 (Bitwy II wojny św.) na ogół nie robiono, bo tam są tabele jednostek, więc do pewnego stopnia byłoby to powielanie ich, aczkolwiek zdarzały się błędy, zarówno w tabelach, jak i na żetonach.
Ad. 2 W sensie rodzajów żetonów pomocniczych czy ile ich jest w grze? Rodzaje to można dość łatwo zidentyfikować i raczej trudno zgubić wszystkie żetony danego rodzaju, więc tu jest mniejszy problem.
Ad. 3 Tam u góry strony piszą, że chodzi o 9 DPanc. SS. Ta jednostka jest w grze "Arnhem 1944" Dragona. Nie było jej oryginalnie w I edycji B-35.
Ad. 4 Sprawdzę jak jest w mojej wersji, ewentualnie może w międzyczasie ktoś mnie wyręczy.

Wielu udanych rejsów po forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Marcinze »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Ad 2. Chodzi mi ile żetonów poszczególnych rodzajów było w grze.
Pytam, bo w kupionym zestawie były wymieszane żetony pomocnicze z gier Bagration 1944, Szczury Pustyni i Bitwy II-giej wojny.
I chciałbym je posortować do odpowiednich gier.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 856
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 258 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: dbj »

Kiedyś, jak jeszcze grałem w gry Dragona i TiS-u, to wszystkie żetony pomocnicze trzymałem w jednym miejscu, głównie dlatego, że były podobne. Podejrzewam, że wiele osób tak robiło i stąd może wynikać problem z pomieszaniem tych żetonów. Generalnie nie ma znaczenia, czy w danej grze użyjemy umocnień lub mostów z tej czy z innej gry. Problem powstaje wtedy, kiedy chcemy sprzedać jeden egzemplarz danej gry.

Scenariusze pojawiające się w czasopismach często wykorzystywały jednostki z różnych gier danego systemu, dlatego posiadając jedną grę, może się zdarzyć, że nie będzie możliwości zagrania, w któryś dodatkowy scenariusz.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Marcinze »

Niektóre tytuły z kolekcji muszę sprzedać, bo już się nie mieszczą. Dlatego sprawdzam kompletność poszczególnych gier.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Marcinze pisze: środa, 16 listopada 2022, 11:53 4. W numerze 1/96 Dragon jest spis jednostek (z kilkoma błędami).
Czy brak oddziałów 16/6, 17/6 i 18/6 z niemieckiej 12 DP to błąd w spisie, czy jednak te żetony były w tej grze?
Nie mam takich żetonów jednostek, a raczej mam te żetony w komplecie (mam zresztą drugi egzemplarz).
W 12 DP mam dwubatalionowe pułki piechoty: 27, 48 i 89. Łącznie 6 batalionów i to są wszystkie bataliony piechoty (poza tym są oczywiście saperzy i inne jednostki, ale nie jest to już "zwykła" piechota).
Marcinze pisze: środa, 16 listopada 2022, 17:27Niektóre tytuły z kolekcji muszę sprzedać, bo już się nie mieszczą. Dlatego sprawdzam kompletność poszczególnych gier.
To widzę, że mamy podobnie.

PS. Niedługo przeniosę te posty do wątku w dziale "Ogólnie o grach planszowych", poświęconemu ustalaniu list żetonów do B-35. Dam znać na PW.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Bukovsky
Appointé
Posty: 47
Rejestracja: środa, 9 lutego 2022, 11:57
Has thanked: 24 times
Been thanked: 21 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Bukovsky »

Marcinze pisze: środa, 16 listopada 2022, 11:53 Witam serdecznie,
to mój pierwszy post na forum.

Nabyłem ostatnio Bitwy II-giej wojny światowej (Dragon, wersja bez pudełka) wraz z czasopismem Dragon 1/96.
Gra praktycznie nieużywana. Przy sprawdzaniu kompletności pojawiło mi się kilka pytań.
Będę wdzięczny za odpowiedź albo wskazanie gdzie taką odpowiedź mogę znaleźć:
1. Czy jest gdzieś dostępny spis wszystkich żetonów jednostek z gry?
2. Czy ma ktoś spis wszystkich żetonów pomocniczych?
3. Brakuje całej niemieckiej 9 DPanc. ze scenariusza "Overlord". Czy ta dywizja była w tej grze, czy należy ją wziąć z innej (jak 1DPD z Arnhem w tym samym scenariuszu)?
4. W numerze 1/96 Dragon jest spis jednostek (z kilkoma błędami).
Czy brak oddziałów 16/6, 17/6 i 18/6 z niemieckiej 12 DP to błąd w spisie, czy jednak te żetony były w tej grze?

Pozdrawiam
Marcin
Mam tą wersję ale pudełkową. Jeśli Cię to urządzi sprawdzę co mam w środku i sobie porównasz. 😉
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Marcinze »

Bukovsky pisze: czwartek, 17 listopada 2022, 11:18
Marcinze pisze: środa, 16 listopada 2022, 11:53 Witam serdecznie,
to mój pierwszy post na forum.

Nabyłem ostatnio Bitwy II-giej wojny światowej (Dragon, wersja bez pudełka) wraz z czasopismem Dragon 1/96.
Gra praktycznie nieużywana. Przy sprawdzaniu kompletności pojawiło mi się kilka pytań.
Będę wdzięczny za odpowiedź albo wskazanie gdzie taką odpowiedź mogę znaleźć:
1. Czy jest gdzieś dostępny spis wszystkich żetonów jednostek z gry?
2. Czy ma ktoś spis wszystkich żetonów pomocniczych?
3. Brakuje całej niemieckiej 9 DPanc. ze scenariusza "Overlord". Czy ta dywizja była w tej grze, czy należy ją wziąć z innej (jak 1DPD z Arnhem w tym samym scenariuszu)?
4. W numerze 1/96 Dragon jest spis jednostek (z kilkoma błędami).
Czy brak oddziałów 16/6, 17/6 i 18/6 z niemieckiej 12 DP to błąd w spisie, czy jednak te żetony były w tej grze?

Pozdrawiam
Marcin
Mam tą wersję ale pudełkową. Jeśli Cię to urządzi sprawdzę co mam w środku i sobie porównasz. 😉
Będę bardzo wdzięczny!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Raleen »

Co do mnie, mogę pomóc ze "Szczurami Pustyni", bo te mam odseparowane od reszty i tam raczej nic się nie "wmieszało", natomiast z I edycją B-35 takiej pewności nie mam. Może jakoś wspólnymi siłami uda się zrobić do niej spis. Do "Szczurów Pustyni" spis na portalu już jest: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Marcinze »

Raleen pisze: piątek, 18 listopada 2022, 14:27 Co do mnie, mogę pomóc ze "Szczurami Pustyni", bo te mam odseparowane od reszty i tam raczej nic się nie "wmieszało", natomiast z I edycją B-35 takiej pewności nie mam. Może jakoś wspólnymi siłami uda się zrobić do niej spis. Do "Szczurów Pustyni" spis na portalu już jest: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223
Prośba o informację ile powinno być żetonów umocnień polowych i pól minowych w Szczurach Pustyni (i której wersji to dotyczy).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Raleen »

To ci dowcip, bo nie mam jednych ani drugich. Natomiast z instrukcji wynika, że w tej grze nie było żetonów umocnień polowych - tutaj wszystko się zgadza. Natomiast zdziwiłem się, że nie mam pól minowych. Co do wydania - pudełkowe wydanie Dragona, więc nie to pierwsze, które było w folii. Nigdy nie grałem w tę grę, kupiłem w miarę nowy egzemplarz, niewiele grany, jeśli w ogóle grany, w bardzo dobrym stanie. Muszę jeszcze to zweryfikować, chyba że Ty też nie masz żetonów pól minowych do tej gry?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Marcinze »

Mam dwie wersje pudełkowe gry (jedna brata, jedna moja).
Różnią się m.in. kolorystyką żetonów, rewersem żetonów aliantów (w starszej wersji jest "brytyjski", w nowszej dostosowany do B-35 - amerykańska gwiazda). W nowszej wersji znalazł się sztab niemieckiej dywizji A (którego brak w starszej).
Chyba również baz zaopatrzenia jest mniej w nowszej wersji.

Umocnienia polowe są w instrukcji (Rozdział 14.0) - "Istnieją dwa rodzaje umocnień: umocnienia polowe reprezentowane przez żetony oraz fortyfikacje stałe znajdujące się na mapie."
Umocnienia polowe i pola minowe mam w starszej wersji, która jest zdekompletowana. Żetony z nowszej wersji mam wymieszane z innymi grami, ale wszystko wskazuje na to, że było ich istotnie mniej.
I chciałbym się dowiedzieć ile ich powinno być.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Raleen »

Sprawdziłem jeszcze raz. Rzeczywiście, jest taki rozdział w instrukcji u mnie, natomiast żetony umocnień nie są wymienione w wykazie żetonów pomocniczych na początku, gdzie wymienione są inne żetony pomocnicze z obrazkami. Jest za to zagadkowo wyglądające puste miejsce na dołu strony. Moja wersja jest pudełkowa i żeby było ciekawiej jest na niej ilustracja Zbigniewa Kasprzaka z 1995 roku (Kas95). To jest ta ilustracja: http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... %20(2).jpg
Obawiam się, że mój egzemplarz nie jest jednak wzorcowy ani kompletny, więc może ktoś inny pomoże. Ale przy okazji sobie pewne rzeczy zweryfikowałem, więc też jakaś korzyść z tego jest.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Marcinze
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 16 listopada 2022, 11:03
Has thanked: 6 times

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Marcinze »

Czy jest gdzieś na forum podsumowanie kolejnych wersji gry Bitwy II wojny światowej i zawartości poszczególnych wersji?

Kupiłem pudełko z grą której są wymieszane 3 wersje gry i wiele dodatków. Teraz próbuję dojść do ładu :)

a) I edycja to Dragon
- fikcyjna mapa pogranicza Holandii, Belgii i Niemiec (zdjęcie jest w tym wątku),
- żetony dragonowskie.
To mam kompletne 100%, mogę przygotować spis jednostek i żetonów pomocniczych.

Ciekawostka - są minimum 2 wersje gry - jedna ma klasyczne żetony umocnień polowych, druga ma napis "fortyfikacje polowe".
Zawartość jednostek jest identyczna.

b) II edycja to Heksagon
- brak mapy,
- żetony TiS.

Niestety nie znalazłem ani zdjęć żetonów, ani ich wykazu.

c) III edycja to TiS
- mapa dwuczęściowa, fikcyjne tereny Francji,
- żetony TiS, zdjęcia żetonów jednostek są na stronie TiS.
Czy ma ktoś wykaz/zdęcie żetonów pomocniczych?

Czy ktoś może potwierdzić/uzupełnić te wersje (w postach jest jeszcze mowa o wersji IV)?
I podesłać skan/spis żetonów jednostek i żetonów pomocniczych z wersji Heksagon?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: Raleen »

Marcinze pisze: czwartek, 16 lutego 2023, 09:54 Czy jest gdzieś na forum podsumowanie kolejnych wersji gry Bitwy II wojny światowej i zawartości poszczególnych wersji?
Nie ma takiego podsumowania. O "Bitwy II wojny św." najmniej dbaliśmy, ponieważ tam są tabele z rozpisanymi jednostkami do poszczególnych scenariuszy, stąd spisy to do pewnego stopnia dublowanie ich. Inna sprawa, że takimi rzeczami powinien zająć się w pierwszej kolejności i przede wszystkim autor i wydawca systemu.

Tym niemniej, co do licznych pytań, które zadałeś, ogólnie to mam podobnie jak Ty. Przez lata posiadam kolejne wersje tego systemu, tyle, że kupowałem je do grania, a nie do kolekcjonowania, jak to jest teraz najczęściej, więc też mam pomieszane pewne rzeczy (stąd ten temat) i sam do pewnego stopnia liczyłem na Waszą pomoc i zaangażowanie, ale jak to najczęściej bywa, więcej jest chętnych do korzystania z pomocy innych niż jej niesienia ;).

Bardziej uporządkowaną mam edycję 3 i 1. Drugą też mam, ale tutaj nie ręczę za kompletność. W żetony pomocnicze, zwłaszcza te bardziej masowe, jak umocnienia polowe, w ogóle wolałbym nie wchodzić. Nigdy mi nie przychodziło do głowy, że kiedyś będzie istotna wiedza ile ich w którym wydaniu było, więc po części je łączyłem.

Co do IV edycji, z tego co się orientuję, to są tylko zasady.
Marcinze pisze: czwartek, 16 lutego 2023, 09:54 Ciekawostka - są minimum 2 wersje gry - jedna ma klasyczne żetony umocnień polowych, druga ma napis "fortyfikacje polowe".
Zawartość jednostek jest identyczna.
W wydaniu pudełkowym na pewno są klasyczne umocnienia polowe. Ta druga wersja to jest coś innego, albo żetony z innej gry.
Jest jeszcze jedna możliwość - że masz wersję wydawaną w czasopiśmie "Magia i Miecz", ale to jest odrębna edycja, starsza niż wydanie pudełkowe Dragona i miała zupełnie inne żetony jednostek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 242
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 127 times
Been thanked: 53 times

Re: Identyfikacja gier z systemu B-35

Post autor: j1023 »

Mam edycję 4 więc skany np. scenariuszy z wyszczególnieniem jednostek mogę wrzucić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”