Magia i miecz i Magiczny miecz (Sfera)

Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Nataniel pisze:
Witold Janik pisze:Nowa edycja "Talizmanu" (anglojęzyczna wersja) będzie najprawdopodobniej do kupienia u nas w czerwcu, na koniec roku zapowiadana jest natomiast... wersja polskojęzyczna!
Wlasnie sie ukazala - konkretnie to w poniedzialek. I wydawca nie nadaza z wysylka do sklepow - jest po prostu rozchwytywana:
http://www.rebel.pl/product.php/1,371/1 ... Miecz.html
O do licha :D Nie wiedziałem, że będzie polska wersja.
Mam całość (bodaj) drugiej edycji, ale już zamawiam wznowienie :D
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Fajnie ze FFG dorzuca figureczki, kartonowe stojaczki sa super w Hannibal RvC albo Sukcesorach, ale w wysokonakladowej grze fantasy w dzisiejszych czasach traca myszka...

:>
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Artykuł o firmie Sfera i grze "Magiczny miecz" na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120

Autorem artykułu jest Adrian Markowski. Artykuł opracował Valdi.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lutego 2011, 13:18 przez Arteusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nikt się nie odzywa, ale mam nadzieję, że ktoś przeczytał. Jeśli nie i przypadkiem trafi do tego wątku, polecam zajrzeć do linka w poście powyżej. Artykulik jest krótki i jest to właściwie wywiad z autorem opowiadań, ale przy okazji można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o wydawnictwie Sfera i genezie "Magicznego miecza". Przyznam, że mnie kiedyś zawsze zastanawiało po co Sfera mając już "Magię i miecz" robiła drugą, bardzo podobną do niej grę, skoro miała tyle innych pomysłów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Pamiętam tamte czasy i ja także przyjeżdżałem nawet często do Warszawy (nie było internetu) i dopytywałem się w podanych w artykule miejscach o nowości i prawie wszystko kupowałem, a chyba wszystkie części M&M mam do dziś. Pamiętam te pomieszczenia z grami, ale to było egzotyczne.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Grałem raz w Magię i miecz u kuzyna, plansza była z podstawowej wersji, a karty z Jaskini. Grałem Orkiem i chciałem się zapytać czy tak można grać?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tzn. które karty? Graliście kartami "Jaskinii" na planszy podstawowej? Chyba że kartami "Przygód", wtedy jak najbardziej, ale ich tam było niezbyt wiele.

Ork z tego co pamiętam pochodzi z "Podziemi". Nie było takiego poszukiwacza w "Jaskinii".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

To nie wiem. Kart poszukiwaczy było w kilku różnych kolorach np. czerwone pole biały napis poszukiwacz i też czerwone pole i żółty napis poszukiwacz, ekwipunku ciemnobrązowe z białym napisem, czary granatowe też z białym napisem, przygody ciemnozielone z białym napisem.
Dużo kart było pogubionych, brakowało podstawek nasza gra polegała na zasadzie jak to kuzyn określił chodzenia kartami po planszy. Były pogubione mniejsze elementy np. mieszki złota, siły itp. Nie zagraliśmy nawet do końca, bo im się szybko znudziła, ale mi się podobała.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak na rewersie karta poszukiwacza była biało-czerwona to pochodziła z "Podziemi", jak żółto-czerwona to z innej części. Reszta się zgadza.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Mam pytanie jak używać czaru "Weryfikacja", bo z opisu na karcie jakoś się nie dowiedziałem tego czego szukałem.
Jak rozumieć słowo "ustnie ustalamy wynik"?
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Post autor: Marcon »

O którą edycję konkretnie chodzi? Nową czy starą? Z nowej nie pamiętam w ogóle takiego czaru, ale tak na chłopski rozum to z tym ustnym ustalaniem wyniku to chodzi po prostu pewnie, że ustalasz sobie co ma wypaść, czyli powiedzmy mówisz, że wypada 6 i uznaje się to jakby ten wynik wypadł na kostce. Oczywiście może mieć to trochę inne znaczenie, bo zdanie zostało wyrwane z kontekstu i to są tylko moje domysły. Pełna treść karty by z pewnością pomogła.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43385
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2512 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Czar taki jest w starej edycji. Słowne ustalenie - po prostu mówisz ile wypadło, czyli tyle ile ci pasuje :) . Mocny czar i uniwersalny.

Poczytaj końcówkę recenzji, tam jest o jednym z jego bardziej spektakularnych zastosowań:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lutego 2011, 13:16 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Chyba trzeba to jakoś zmienić, bo po prostu jak się ma taki czar i jest się na Koronie Władzy to wystarczy powiedzieć odpowiednią liczbą i już się wygrywa.
Mam pytanie czy można grać kartami z "Jaskini " na planszy podstawowej?
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Leyas »

Według zasad to raczej nie. Karty Jaskini do Jaskini, karty przygód do głównej. Natomiast oczywiście jeżeli masz mało kart, nie grasz rozgrywki razem z dodatkiem jaskinia, oraz zdarzenia na kartach mogą pasować do planszy głównej to czemu nie? Wszak planszówki mają ten swój urok, że można samemu modyfikować zasady, a przy ogólnej aprobacie wszystkich graczy nie będzie problemu.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Mam tylko samą podstawkę poszukiwaczy raptem pięciu i mało kart przygód. Wnioskuję, że nie mam przynajmniej połowy kart.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”