Wojna polarna (Sfera)

Kansuke
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 22 marca 2006, 22:08
Lokalizacja: Śląsk

Wojna polarna (Sfera)

Post autor: Kansuke »

Witam.
A czy pamięta ktoś taką niedużą gierkę strategiczną pod w/w tytułem? Rewelacyjna pod względem pomysłu i grywalności, a że przed rozgrywka odbywał się dobór jednostek wg uznania graczy, przy każdej partii następowała jakaś zmiana strategii, co tworzyło wiele kombinacji zagrań, oraz powodowało niepowtarzalność poszczególnych starć.. :)
Przy tym zasady w miarę realistyczne i niewielkie rozmiary gry, co pozwalało na doprowadzenie emocjonującej bitwy do końca w krótkim czasie (dla narzekających na jego brak) ..swoją drogą, interesujące było by rozszerzenie do takiej gry lub stworzenie jej większej wersji.
No i ta wizja przyszłości (Sojusz Euroazjatycki vs USA), wydaje się całkiem prawdopodobna...

Inne gry tej serii (wyd. zdaje się "Sfera"):
Kosmiczna Wojna
W cieniu Saturna

Pozdrawiam i czekam na opinie
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Kansuke, łącznie zmieniany 1 raz.
"Fu - Rin - Ka - Zan ..."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Grałem dawno temu, ale gra była jakoś niedopracowana, problemy były już z rozstawianiem żetonów.

PS. Kansuke, dwa razy założyłeś ten sam topik i obaj skasowaliśmy po jednym, ale nie ten sam, dobrze, że się zorientowałem jak chciałem odpowiedzieć i odpisało mi, że taki post nie istnieje, więc cofnąłem i go jeszcze raz wkleiłem na Twoje konto. Uff :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kansuke
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 22 marca 2006, 22:08
Lokalizacja: Śląsk

j w

Post autor: Kansuke »

No to sie mi udało :) a ja się dziwiłem, czemu zniknął też drugi...

A wracając do tematu, to rzeczywiście było tam kilka niejasności, ale wszystko można ustalić z oponentem pokojowo przed walką ;) Przykładowo, wynik walki oznaczony w tabeli jako BE był kompletnie niezrozumiały i wiecznie sprzeczaliśmy się jak go należy interpretować.
Niemniej przebieg rozgrywki zazwyczaj był całkiem płynny.
"Fu - Rin - Ka - Zan ..."
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Mam i grałem oczywiście i to nie raz :)
Gra podobała mi się głównie z uwagi na prostotę jak i szybkość rozgrywki.
Pamiętam jedną rozgrywkę w której straciłem wszystkie jednostki w wyniku ataku orbitalnego.. była to naprawdę szybka rozgrywka :D
Ale generalnie gra była emocjonująca jak już się dotarło do Alaski.
No i tak jak piszesz dowolność w tworzeniu składów bojowych, tym bardziej ze się nie miało pojęcia co przeciwnik wybierze.
Grę uważam za dobrą a błędów nie pamiętam :P (więcej było już w Wojnie Polarnej).

A propo serii to najlepszą pozycją dla mnie jest "W cieniu Saturna" ale to może w innym temacie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Grę uważam za dobrą a błędów nie pamiętam :P (więcej było już w Wojnie Polarnej).
No o tym piszemy, chyba coś innego masz na myśli :?:
A propo serii to najlepszą pozycją dla mnie jest "W cieniu Saturna" ale to może w innym temacie.
Kojarzę taką książeczkę, ale to chyba była paragrafówka :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kansuke
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 22 marca 2006, 22:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Kansuke »

..a proszę oświećcie mnie, co to jest paragrafówka? ;>
"Fu - Rin - Ka - Zan ..."
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

ale gra była jakoś niedopracowana, problemy były juz z rozstawianiem żetonów.
Z tego co pamiętam u mnie nie było takich problemów.

"W cieniu Saturna" to była gra na zasadzie takiej samej jak w "Wojnie Polarnej", oczywiście inne zasady, jednostki, świat, klimat itp itd ale chodziło o to samo o dezintegrację oponenta :D

Paragrafówka z kolei to była taka mini-gra "Śmiertelna próba" , całkiem niezła będącą dodatkiem do innej mini-gry - "Potyczki".

Kansuke: Paragrafówka to taka gra w której bieg zdarzeń jak i samą gre kształtują poszczególne i kolejne paragrafy. Na takiej zasadzie, że jak wybierzesz bramkę A to idziesz na polnoc do paragrafu 445 a jak bramke B to idziesz na południe i czytasz paragraf 735.
Standard
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2007, 12:59

Post autor: Standard »

Seria minigier :) była super na wyjazdy :) szkoda tylko że żetoniki były tyci tyci :)
A była jeszcze Kosmiczna Bitwa, samemu się projektowało statki i walczyło w galaktyce, do tego był postęp naukowy :) Łezka mi się w oku zakręciła.
Eldaron
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 19 sierpnia 2011, 01:44

Re: Wojna polarna

Post autor: Eldaron »

Witam wszystkich!

Jako, że okres mamy poświąteczny, to i znalazło się więcej czasu na ulubione rozrywki. Przy kolejnym podejściu do Alexandra przyszła nam z przyjacielem chęć na coś odrobinę prostszego do opanowania i szybszego w rozgrywce - a wówczas przypomniałem sobie o starej, dobrej serii minigier Sfery, a jednej z nich w szczególności... Wojna Polarna!

Niestety, osobista kopia przed laty zaginęła lub przeszła w ręce dalszej rodziny, a w archiwach zachowały się tylko liche skany instrukcji. Może Szanownej Braci wiadomo coś bliżej na temat Wojny oraz podobnych gier, a może nawet - gdzie udałoby się je dostać? (Na dzień dzisiejszy portale aukcyjne pozostają puste.) Jeśli nie będzie to możliwe, będę wdzięczny za wszelkie informacje, które pomogłyby mi je odtworzyć - instrukcje, skany żetonów, plansz.

Nurtuje mnie też kwestia praw autorskich, które obowiązują niebotycznie długo: zapewne wciąż nie powinno się udostępniać jakichkolwiek danych dot. gier. Jednak z drugiej strony, nie istnieje już ani samo wydawnictwo, a i same gry ciężko jest dostać. Może, działać będziemy przecież na zasadach non-profit, nikt spragnionych rozrywki graczy na ciężkie roboty nie pośle? Tak czy inaczej, na własny użytek na pewno wolno je rekonstruować.


Pozdrowienia,
E.


PS: Z prośby o drobną przysługę wyszedł mi apel o rozpoczęcie całej kampanii. Wracając do pierwotnego zamysłu, serdecznie proszę o skan mapy "Wojny Polarnej", jeśli akurat uda się ją znaleźć w prywatnych zbiorach. Żetony da się odtworzyć na podstawie instrukcji.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wojna polarna (Sfera)

Post autor: AWu »

Zakupiłem Wojnę Polarną, Kosmiczną i W cieniu Saturna na Polconie 2008 nówki w foli za jakieś grosze (mniej niż 10 zł sztuka).

Nie wiem z jakiego sklepu niestety, więc ci to nie pomoże, ale są do kupienia jak widać gdzieniegdzie :>
Niestety nie zeskanuję mapy bo nie mam jak.
Mogę zdjęcie zrobić:>
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Wojna polarna

Post autor: Indar »

Eldaron pisze: Nurtuje mnie też kwestia praw autorskich, które obowiązują niebotycznie długo: zapewne wciąż nie powinno się udostępniać jakichkolwiek danych dot. gier. Jednak z drugiej strony, nie istnieje już ani samo wydawnictwo, a i same gry ciężko jest dostać. Może, działać będziemy przecież na zasadach non-profit, nikt spragnionych rozrywki graczy na ciężkie roboty nie pośle? Tak czy inaczej, na własny użytek na pewno wolno je rekonstruować.
"Sfera" nie była autorem gier, wszystkie z tej serii to były kopie zachodnich gier - mapy, żetony i okładka były trochę zmienione. Nie potrafię powiedzieć czy "Sfera" miała licencję, to były trochę inne czasy :)
http://boardgamegeek.com/boardgame/3560/ice-war
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Wojna polarna (Sfera)

Post autor: Raleen »

Sfera z tego co gdzieś czytałem jednak miała licencje przynajmniej na niektóre ze swoich gier, np. "Magię i miecz", w stosunku do Encore'a była pewna różnica.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Eldaron
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 19 sierpnia 2011, 01:44

Re: Wojna polarna (Sfera)

Post autor: Eldaron »

AWu pisze:Zakupiłem Wojnę Polarną, Kosmiczną i W cieniu Saturna na Polconie 2008 nówki w foli za jakieś grosze (mniej niż 10 zł sztuka).

Nie wiem z jakiego sklepu niestety, więc ci to nie pomoże, ale są do kupienia jak widać gdzieniegdzie :>
Niestety nie zeskanuję mapy bo nie mam jak.
Mogę zdjęcie zrobić:>
Do tego całkiem nową? Musiała chyba zginąć w zapieczętowanym magazynie. ;) Gdybyś kiedyś trafił na podobną okazję raz jeszcze, to piszę się na kopię! Jeśli zdjęcie czy dwa mapy do "Wojny Polarnej" nie sprawi Ci problemu, to przyjmę z pocałowaniem ręki! I tak nie drukowałbym skanu, a raczej odtwarzał planszę od zera, choć w uproszczonej graficznie wersji.
Raleen pisze:Sfera z tego co gdzieś czytałem jednak miała licencje przynajmniej na niektóre ze swoich gier, np. "Magię i miecz", w stosunku do Encore'a była pewna różnica.
Na "Magię i Miecz" owszem, ale na "Magiczny Miecz" już nie. ;-) Swoją drogą, ciekaw jestem, jaka byłaby reakcja na takie amatorskie wznowienie, jeśli Sfera faktycznie nie dostała licencji. Kradzież skradzionej własności intelektualnej - i to po czasie równym kilkukrotnemu przedawnieniu ewentualnych roszczeń po poprzedniej...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Wojna polarna (Sfera)

Post autor: Raleen »

Eldaron pisze:Na "Magię i Miecz" owszem, ale na "Magiczny Miecz" już nie. ;-) Swoją drogą, ciekaw jestem, jaka byłaby reakcja na takie amatorskie wznowienie, jeśli Sfera faktycznie nie dostała licencji. Kradzież skradzionej własności intelektualnej - i to po czasie równym kilkukrotnemu przedawnieniu ewentualnych roszczeń po poprzedniej...
Teraz gra została wydana na licencji przez Galaktę, więc jeśli o nią chodzi to kwestia wznowień jest chyba na razie zamknięta.
Co do Magicznego miecza, jeden z autorów tłumaczył to innością fabuły:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Wygląda na to, że dla nich sfera oryginalności zamykała się raczej w sferze fabularnej, sama mechanika wydawała im się elementem, jakby to powiedzieć "technicznym".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Eldaron
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 19 sierpnia 2011, 01:44

Re: Wojna polarna (Sfera)

Post autor: Eldaron »

Racja - ale "Wojna Polarna" czeka na resuscytację!

PS: Ciekawa sprawa, ten artykuł. Nie sądziłem, że można opracować sensowną grę samemu gier nie znosząc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”