[2006] Formuła konkursu

Forum konkursu na najlepszą planszową grę wojenną organizowanego przez Forum Strategie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

[2006] Formuła konkursu

Post autor: Raleen »

Co sądzicie o formule konkursu :?: Jak Wam się podoba :?:

Można też podyskutowac o poszczególnych elementach: głosowaniu, zasadach działania kapituły, formie ogłaszania wyników itd.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 stycznia 2008, 13:32 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Mozna pomyslec nad rozbiciem nagrody na ogolna (po prostu najlepsza gra) oraz na kategorie - najlepsza grafika, najlepsza redakcja przepisow, najlepsza grywalnosc, najlepsze nowatorstwo, itp. itd. Cos a'la Oskary :)
Narazie nie mam nic konkretnego na mysli, ot taki luzny pomysl :)

No i wypadaloby wyraznie uregulowac, czy i na jakich zasadach Wydawca/Tworca danej gry moze sie poslugiwac zaszczytnym tytulem Najlepszej Planszowej Gry Wojennej A.D. 200x :)

V.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Formuła fajna, tyle że jednorazowa bo to był konkurs:gra wszechczasów.Stąd też ja interpretuję wynik tak:
:arrow: wygrał zdecydowanie i bezapelacyjnie Dragon!
Suma głosów pozycji 2-4 mówi sama za siebie, tymczasem Ścieżki zebrały całą pulę sympatii dla gatunku, który reprezentują i nie musiały się dzielić.Tu może moja wypowiedź jest trochę na wyrost, ale może Raj potwierdzi, lub zaprzeczy, czy Sukcesorzy byli wskazywani wyżej niż Ścieżki, albo przez osoby, które nie głosowały na Ścieżki.Stawiam, że byli "na doczepkę"
Przy wyborach decydowały wspomnienia, sentyment, przemyślenia co do roli danej gry dla środowiska.
Następne głosowanie będzie już diametralnie różne.
Forumowicze będą głosowali na grę, z którą się zetknęli na krótkim dystansie czasu.
W sklepach polskich gier wojennych co do zasady nie ma.W tej chwili jest oferta TiSa w empikach i kilku wybranych sklepach w Polsce i Imperium w sklepach z planszówkami.
Po drugiej stronie barykady będą gry autorów forumowych, które na razie mają niewielkie szansę na wydanie komercyjne do sklepu.Ale znając życie znajdą więcej sympatyków na forum (pewnie słusznie, bo będą przypuszczalnie lepsze :) ) i wygrają ze "sklepowymi".
Reasumując myśle, że gry sklepowe powinny startować osobno i inicjatywy środowiskowe osobno.Z jednej strony będzie to osobna promocja dla wydawców, którzy mają swój towar na półkach, a z drugiej dla autorów, którym nagroda pozwoli wypromować gry u wydawcy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To prawda co do Dragona - głosy rozłożyły się po części, a jego gier było najwięcej w konkursie. Tutaj zgadzam się w zupełności z wujawem. I do tego Dragon to już zamierzchła przeszłosc, a mimo że te gry są najstarsze i nie były kontynuowane najczęściej więc powinny się łatwiej zacierac w pamięci, to nadal cieszą się uznaniem.

Co do formuły - w tym roku była niepowtarzalna szansa by klasyka zmierzyła się z nowościami. Raz jeden, więcej już się to w ramach tego konkursu nie powtórzy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Raleen pisze:
Co do formuły - w tym roku była niepowtarzalna szansa by klasyka zmierzyła się z nowościami. Raz jeden, więcej już się to w ramach tego konkursu nie powtórzy.
No i moim zdaniem taki pojedynek mógł się skończy w jeden możliwy sposób-szanujemy wspomnia :D .Bo czy Ardeny są lepsze niż późniejsze produkcje TiSa zrobione na tych samych przepisach? :wink: Powiedzmy, są podobne.
Jeżeli nie bedzie podziału na gry dostępne w sklepach i dostępne forumowiczom zdeprecjonuje to wyróżnienie.
Wygra "na bank" produkt forumowy.Jasna sprawa, że jeżeli wyjdzie jedna gra "autorska", albo dwie to będzie problem...
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Jak dojdzie udzielenia "praw wyborczych" szerszemu gronu osób (np. z innych for ludzie będą w większej liczbie głosowac), to wszystko się może zmienic.
Jeżeli głosowanie odbędzie się w podobnej formule, jak tegoroczne to bedzie tak jak napisałem, bo inaczej byc nie może.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez wujaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Rejestrowac się u nas i głosowac wszyscy mogą, a sama rejestracja to przecież żaden problem. Nie jestem też przywiązany do wymogu posiadania 3 postów by głos był ważny i w sumie to RAJ to wymyślał nie ja tą zasadę. Jak będzie trzeba weryfikowac głosujących to i tak da się to zrobic. Wystarczy np. wymóg posiadania 1 posta.

Co do wyprowadzania konkursu poza forum jestem oczywiście przeciwny, bo skoro ja jako administrator i społecznosc naszego forum się w to zaangażowaliśmy, to chciałbym, aby konkurs tutaj pozostał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Myślę, że dopuszczenie wszystkich chętnych do głosowania jest absurdem, który szybko doprowadzi do dewaluacji znaczenia tej nagrody. Jak rozumiem głosowanie ma doprowadzić do przyznania czegoś w rodzaju znaku jakości (np. Teraz Polska) przez jakoś zaangażowanych, znających się na rzeczy ludzi (taka niby kapituła). Zlikwidowanie wszelkich ograniczeń w możliwości głosowania może doprowadzić (o ile zauważy się zależność między przyznanym wyróżnieniem, a sprzedażą) do powstawania ad hock'owych, jednorazowych forumowiczów "nabijających" głosy grom tych, ktorzy mają w tym jakiś interes (producenci, dystrybutorzy itd.).
Sens tego rodzaju wyróżnień polega na tym, że przyznają ją ludzie zaangażowani, a nie demokratyczny głos ludu. Stąd moim zdaniem zasadny byłby raczej krok w drugą stronę tj. zawężający krąg elektorów.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Też się tego obawiam o czym pisze cdc9.

Z kolei nasze forum jest otwarte na wszystkich - jeśli tylko ktoś zaangażowany chce głosowac nie ma problemu by się zarejestrowac i potem głosowac. Nawet ten wymóg napisania 3 postów nie był przecież żadną barierą, bo co to za problem napisac 3 posty. Są u nas działy o wszelkich grach, w tym także są eurogry i gry fantasy, w ostateczności można napisac komentarz dot. samej nagrody czy napisac coś w dziale Gry komputerowe albo filmowym - w jakąś grę komputerową każdy chyba grał, nie sposób chyba by fan gier wojennych nie oglądał przynajmniej kilku z filmów, o których dyskusje są w tym dziale. Nawet jeśli nie, to jest dział Pod Wąsatym Grenadyerem gdzie są różne luźne tematy. Więc wymóg napisania 3 postów nie jest żadną przeszkodą, a jeśli jeszcze zredukujemy go do wymogu posiadania 1 postu na koncie zupełnie nie widzę problemu.

Forum zresza większosc środowiska gier wojennych, więc z tego względu jest najwłaściwszym miejscem. W zasadzie nie ma problemu by do Kapituły wybrac nowych ludzi, np. kogoś zajmującego się grami fantasy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Gdyby postawić barierę na poziomie 50 postów to dziś mogłoby głosować około 90ciu forumowiczów. Z jednej strony gwarantuje to jakość ich sądów, aktywność na Forum (czyli, że można żyrować ich osąd), a z drugiej wyklucza przypadkowych nabijaczy-lobbystów.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

3 posty czy w wersji okrojonej 1 to nie żadna aktywizacja :) .

50 postów to zdecydowanie za dużo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Można trochę inaczej skonstruować "próg wyborczy" - minimum 3 posty i data rejestracji co najmniej 2 tygodnie przed ogłoszeniem nowej edycji. Pozwoli to głosować osobom choć trochę aktywnym oraz wyeliminuje możliwość rejestrowania się przed nową edycją po to tylko, żeby nabić 3 posty i zagłosować na jakąś grę.

Odnośnie samej nagrody, to można by ją podzielić na dwie - nagrodę za najlepszą grę roku oraz nagrodę za najlepszy "debiut" (przyznawany grze tego twórcy, który wydał coś po raz pierwszy). Ta druga nagroda pozwalałaby niejako promować tych właśnie drobnych, nieznanych twórców.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Zabieram ponownie głos w temacie, bo idea głosowania, żeby dowiedziec się jakie gry lubimy spodobała mi się.Nie dziwię się Raleenowi, że skoro konkurs zaistniał tutaj nie chce żeby konkurs się stąd wynosił.Na grach planszowych też chyba jakiś obowiązek rejestracyjny istnieje, jeżeli się chce glosować, żeby nie głosować podwójnie.
Natomiast gry forumowe będą zapewne w tych konkursach trudnym zjawiskiem.
Obejrzałem sobie solidnie (nie grałem) Orła Morskiego i robi bardzo porządne wrażenie.Sądząc po tym ile przeszedł testów mniemam, że nie zawiera ewidentnych błędów charakterystycznych dla innych wydawnictw, ma ciekawą mechanikę gry, grafikę żetonów.O ile ktoś akceptuje tematykę morską to mu się spodoba.
Podobnie zapowiada się Ostrołęka, która będzie dopieszczona jak chodzi o przepisy, grafika zapowiada się piękna, gra więc będzie udana.
Jest właściwie pewne, że na rynku nie znajdą się gry równie dobre.
Można tu i ówdzie przeczytać o produktach poddanych trzytygodniowyn testom, a słyszałem także o takim, który testowano jeden raz przed wydaniem i one "na dziś" królują w sprzedaży.
Jest też druga strona medalu-jakość wydania.Tutaj dla odmiany przewagę będą miały gry sklepowe.
Głosować będą ludzie spoza forum, którzy nie będą znali produktów forumowych, oraz forumowowicze nabijający się na codzień z różnych niezbyt udanych produktów docierających na rynek.
Fajny zestaw :wink: .
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Inną sprawę chciałem jeszcze poruszyc.

W tym roku jedna rzecz była trochę słabiej zorganizowana niż byc mogła - promocja konkursu. Za rok warto by to zrobic wcześniej, dokładniej wyjasnic zasady, przedyskutowac to na forum, zwłaszcza zaś formułę konkursu. Gdzie indziej tak robią. Ale było to po raz pierwszy i czas naglił.

Jeśli chodzi o zasięg promocji to wkleiłem ogłoszenie o konkursie na kilkudziesięciu forach, w sumie ok. 30, więc sądzę, że dotarłem do szerokich rzesz osób, które byc może kiedyś się interesowały planszówkami wojennymi. W niektórych przypadkach, gdy wklejanie takich ogłoszeń było utrudnione, a znałem te osoby, powiadomione zostały one przeze mnie bądź przez Zekę drogą prywatną. Rozsyłałem też kilka razy maila przez forum do wszystkich użytkowników informującego o konkursie; jeszcze w trakcie jego trwania rozesłałem jednego przypominającego, że czas głosowania dobiega końca.

Podsumowując, jedyną wadą promocji konkursu w tym roku może byc to, że mogliśmy ją zacząc wcześniej i wydłużyc okres, w którym o konkursie "się mówi", szerzej wyjaśnic zasady itd. Z tym, że RAJ wyszedł z pomysłem dosc późno, a po drodze ja byłem zajęty także innymi rzeczami w tym przyłączeniem innych for. I nie bez znaczenia jest też, że poza mną nikt się tym nie zajął, więc gdyby nie moje działania jakiejkolwiek szerszej promocji nie byłoby prawie w ogóle.

Co do niektórych wydawców to znam ich stanowisko i jest ono nieprzychylne dla tego rodzaju konkursów, bo nie lubią oni, żeby ktoś z zewnątrz ich porównywał. Oczywiście każdy z wydawców chętnie weźmie udział w konkursie o ile będzie przesądzone, że jego gra wygra :) . Stąd też nie powinniśmy zanadto przejmowac się tego rodzaju opiniami i starac się przede wszystkim zapewnic obiektywizm głosowania i adresowac konkurs do graczy, a nie do wydawców. Nie oznacza to jakiegoś wotum nieufności wobec nich, współpraca przy organizacji konkursu np. ew. wytypowanie kogoś do składu Kapituły byłoby pożądane. Jednak jeśli ma to byc obiektywny konkurs, musi byc wolny z tej strony od jakichkolwiek nacisków.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Co do tego co pisał wujaw.

Ja nie widzę problemów z tym podziałem na produkcje forumowe i nieforumowe. Gra jest albo dobra albo zła. A jeśli głosowanie będzie przez forum to zaleta - w sumie to świeża myśl - jest jeszcze taka, że będą głosowac osoby, które będą znały "produkcje forumowe" i w ogóle będą znały szerokie spektrum gier (jak to ładnie brzmi :wink: ).

I jeszcze jedna sprawa: oczywiście jak wyjdzie Ostrołęka ja w Kapitule zasiadac nie będę - jest to dla mnie oczywiste. W sumie podobną rzecz proponowałem w tym roku i co do siebie i co do RAJa, byśmy wyłączyli się z tego procesu jako prowadzący forum (w moim przypadku) i portalu (w przypadku RAJa). Wydaje mi się to dobrym obyczajem. Jednak pozostaje jeszcze kwestia sprawnego przeprowadzenie konkursu i w związku z tym dobór osób do Kapituły musi byc taki, by sprawnie one ten konkurs przeprowadziły.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Planszowa Gra Wojenna Roku”