Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Awatar użytkownika
Fork
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Fork »

Hmm, hm... Coraz lepiej, dzięki za podpowiedzi :) Chociaż muszę powiedzieć, że najchętniej widziałbym jakiś niszowy temat ze średniowiecza i okolic, jakiś lokalny epizod... Kusi mnie coś totalnie niepopularnego, np. wojna bułgarsko-łacińska w Tracji 1205-1206, ale to marketingowy strzał w stopę (chociaż takie np. 2 de Mayo przyjęło się dosyć dobrze).
Jeszcze raz dzięki za burzę mózgów! Poinformuję o postępach, kiedy jakieś będą ;)
"Dnia nie wiemy, gdyż kalendarza nie mamy; miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki sam u nas, jak i u was, pocałuj nas w d...ę!

Ataman koszowy Iwan Sirko
wraz z całym Koszem Zaporoskim"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Raleen »

To ze średniowiecza jako rozprzestrzeniające się "zło" aż mi się narzuca epidemia "Czarnej Śmierci", tyle że nie do końca jej rozprzestrzenianie miało związek z samymi działaniami wojennymi, ale w tej epoce wraz z wyniszczaniem obszarów gdzie toczono walki następowały zarazy i epidemie - można to uznać za naturalną konsekwencję i generalnie ze skutkami takimi jak wcześniej pisano o wojnie trzydziestoletniej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Samuel »

To w takim razie ze średniowiecza mam świetny temat :) - wojny domowe w Bizancjum po bitwie pod Mantzikert, obie strony wykorzystują Turków, którzy bezkarnie rozchodzą się po Azji Mniejszej.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Kurcze Pióro »

Mam pytanie do ludzi którzy są bardziej opcykani :) w temacie niż ja
Z jakich źródeł korzystacie by dowiedzieć się w co poszczególne pułki bataliony były uzbrojone, chodzi mi o drugą wojnę
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Raleen »

To zależy od bitwy, okresu. Internet, książki - wiadomo.

Jak byś sprecyzował oczekiwania, łatwiej byłoby Ci coś polecić.

Natomiast jeśli chodzi o II wojnę światową, ja często korzystam z osobowych źródeł informacji w postaci Andrzeja i DT, którzy tych źródeł i danych mają tyle i siedzą w tym tyle lat, że zawsze mi coś znajdą ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Kurcze Pióro »

A co tu sprecyzować :) po prostu potrzebne mi są namiary na "informacje, co w co było uzbrojone, Andrzej i DT też przecież informacje z jakiegoś źródła muszą brać :), jak to jest jak ktoś na ten przykład chce sobie zrobić grę, ma spis dywizji pułków, batalionów, teraz na nie trzeba nanieść odpowiednie ikony odpowiadające faktycznemu uzbrojeniu jednostki, jak to się kurna :) robi :?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Raleen »

No tak, tyle że DT i Andrzej te dane pracowicie zbierali latami :). A raczej jednego dobrego źródła do wszystkiego nie ma. Skład jednostek i uzbrojenie wielokrotnie się zmieniały w trakcie wojny. Linki, które są u nas na forum, przeglądałeś?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Zeka »

Kurcze Pióro pisze:Mam pytanie do ludzi którzy są bardziej opcykani :) w temacie niż ja
Z jakich źródeł korzystacie by dowiedzieć się w co poszczególne pułki bataliony były uzbrojone, chodzi mi o drugą wojnę
No proszę ;) Identyczne pytanie zostało postawione dzień później (tj. 11 bm.) gdzieś indziej :) W każdym razie, udzielenie odpowiedzi znaczne by ułatwiło, gdybyś sprecyzował co Cię właściwie interesuje. Domyślam się, że pytasz w związku z konkretną grą, więc już napisanie jaka to gra może być pomocne, ponieważ - jak Raleen wspomniał - struktury i uzbrojenie ulegało zmianom :)

P.S. W wypadku, o którym na początku swojego wpisu wspomniałem, chodziło o Das Reich - czy tu też jest podobnie?
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Kurcze Pióro »

Skład jednostek i uzbrojenie wielokrotnie się zmieniały w trakcie wojny
No tak, racja, ale przecież musi to być gdzieś odnotowane.
Linki, które są u nas na forum, przeglądałeś?
No fakt, powinienem od tego zacząć.
No proszę ;) Identyczne pytanie zostało postawione dzień później (tj. 11 bm.) gdzieś indziej :)
Tak, tak zgadza się, to ja je zadałem :) Mój problem postanowiłem przedstawić na wielu płaszczyznach to znaczy forach :)
W każdym razie, udzielenie odpowiedzi znaczne by ułatwiło, gdybyś sprecyzował co Cię właściwie interesuje
Widzisz cały mój problem polega na tym że dobrze by było jakbym sam się nauczył czy też wiedział gdzie szukać
P.S. W wypadku, o którym na początku swojego wpisu wspomniałem, chodziło o Das Reich - czy tu też jest podobnie?
Ten problem został rozwiązany ;)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: nexus6 »

W jakiej rozdzielczości trzeba by było zrobić mapę do druku? 600 p/cal czy wystarczy 300 p/cal.?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Raleen »

nexus6 pisze:W jakiej rozdzielczości trzeba by było zrobić mapę do druku? 600 p/cal czy wystarczy 300 p/cal.?
Wydaje mi się, że zwykle wystarcza 300, ale generalnie im więcej tym lepiej ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 511
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 188 times
Been thanked: 115 times

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Jak po domowemu wydrukować prototypowe żetony, tak, by były na tyle twarde by dało się ich używać?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Raleen »

Zawsze można wydrukować na zwykłym papierze i potem nakleić na coś grubszego, ewentualnie możesz poszukać grubego papieru (300-400g) i na nim drukować i jak masz dwustronne żetony to skleić to potem. Wtedy dwa takie arkusze sklejone są całkiem grube, choć nie tak grube jak w grach ze sztancowanymi żetonami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: farmer »

Wydruk na papierze samoprzylepnym naklej na brystol.
Wychodzą grubaśne, solidne żetony.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 511
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 188 times
Been thanked: 115 times

Re: Tworzę grę .... i mam kilka pytań

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Jak tworzycie mapy?
Od razu cyfrowo, czy najpierw ręcznie, a potem digitalizujecie w jakimś punkcie gdzie jest skaner a2 lub większy?
Jaki format uważacie za optymalny?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum autorów”