Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Post autor: Leyas »

Archeologia to odkrywanie tajemnic, a ja zawsze uwielbiałem tajemnice - wywiad z Arturem Szrejterem na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Archeologia to odkrywanie tajemnic (wywiad)

Post autor: Raleen »

Bardzo się cieszę, że swego czasu udało nam się opublikować na portalu ten wywiad. Ostatnio trafiłem na recenzję książki o tematyce bliskiej Arturowi Szrejterowi tylko dotyczącej Franków, mianowicie o tożsamości i etniczności Franków – Helmut Reimitz „History, Frankish Identity and the Framing of Western Ethnicity, 550-850”, Cambridge 2015. Książka poświęcona jest m.in. etniczności Franków i temu, jaką rolę odegrała w przekształceniu obszarów wchodzących dawniej w skład Imperium Rzymskiego, a także zawiera bogatą analizę pism czterech wczesnośredniowiecznych dziejopisów: Jordanesa, Grzegorza z Tours, Bedy Czcigodnego i Pawła Diakona. Autor przedstawia ich jako „brokerów kulturowych” i analizuje ich rolę pod kątem tworzenia czegoś co jawi mu się jako ogólna frankijska tożsamość. Być może kiedyś w kolekcji „Europa barbarzyńców” ukaże się jakaś publikacja, która podejmie tego rodzaju tematykę w odniesieniu do Słowian (i ewentualnie także wikingów).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”