Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

Kolega z UK, ktory wydal ostatnio figurki do Powstania Warszawskiego w 28mm jest zainteresowany takze wydaniem czegos do Grunwaldu 1410, ale nie za bardzo moze znalezc sensowne zrodla dla rzezbiarza. Ktos moze pomoc? Jakas ksiazka lub pdf z dobrymi rysunkami (idealnie, bo mimo zainteresowania polska historia nie wlada polskim jezykiem) Polakow, Litwinow, Czechow, Tatrow, Rusinow, itp?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Na pewno rzeczami tymi zajmował się zmarły stosunkowo nie tak dawno prof. Andrzej Nadolski, tak że w jego pracach bym szukał w pierwszej kolejności. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na dobrym poziomie merytorycznym. Natomiast czy będą tam rysunki, trochę wątpię. U nas niestety pewien typ publikacji, jaki prezentują na zachodzie Osprey'e nie jest tak rozwinięty.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

W sumie to głównie chodzi o rysunki, żeby rzeźbiarz się na czymś mógł oprzeć. Jakoś nie umiem sobie wyobrazić dwóch "angoli" studiujących z google translatorem te pozycje ;) . A jak film się trzyma merytorycznie w kwestii "umundurowania"?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Chodzi Ci o nasz stary film "Krzyżacy" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

Tak.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Na pewno całkiem zły nie jest. Patrząc porównawczo do tego co jest teraz, dawniej u nas większą wagę przy robieniu filmów przykładano do poprawności historycznej. Zwłaszcza przy takich superprodukcjach.

To co mi się najbardziej nie podoba to zbroje Jagiełły i Witolda. Wyglądają jak zrobione we współczesnej hucie. To samo jak czasem patrzę na hełmy.

Ogólnie w tym filmie jest też nadreprezentacja rycerzy w zbrojach płytowych. Na takie zbroje mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Czyli u Krzyżaków bracia, jacyś najbardziej majętni rycerze. Reszta nie miała hełmów z zasłoną i walczyła w kolczugach dopancerzonych płatami ze stali w najważniejszych miejscach. Dużą część chorągwi stanowili też lekkozbrojni wyposażeni m.in. w kusze, czego na filmie w ogóle nie widać. Musisz wiedzieć, że u Krzyżaków 30% armii stanowili pruscy nobile zobowiązani do służby, a 30% to byli Polacy. Uzbrojenie tych nobilów było podobne jak Litwinów, np. oddziały krzyżackie również wykorzystywały litewskie krótkie włócznie - sulice. Stąd w trakcie bitwy było możliwe pomylenie chorągwi krzyżackich z polskimi - w momencie jak uderzał odwód krzyżacki to z daleka Polacy mogli mieć problemy z rozróżnieniem czy to jest chorągiew litewska czy krzyżacka. Oczywiście w filmie to jest zrobione tak, żeby jedni od drugich wyraźnie się różnili, żeby było widać którzy są którzy. A już Litwini pokazani są zupełnie inaczej, jako walczący na wschodni sposób (używanie włóczni do rzucania jak oszczepem itp.). Myślę, że najlepiej pokazana jest piechota krzyżacka, której jednak według Andrzeja Nadolskiego pod Grunwaldem nie było. Dobrze pokazane są też bombardy. Jeśli chodzi o polską i litewską piechotę, która jakaś tam pewnie była, ale odegrała znikomą rolę, to wygląda trochę zbyt dziko. Wydaje mi się, że zanadto starano się uwypuklić element ludowy. Co do przebiegu bitwy, od dawna są też pewne kontrowersje czy walczono w szyku klinowo-kolumnowym jak to jest przedstawione w filmie czy może w szyku w płot.

Postaram się rozejrzeć i coś podrzucić. Póki co myślę, że to jest dobra ilustracja jeśli chodzi o Krzyżaków (są m.in. dobrze pokazane różne typy hełmów):

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

Dzięki. Chodzi jednak tylko o "naszą" armie, kolega za Krzyżaków nie ma chęci się zabierać.

Przepraszam, że piszę dość zdawkowo, ale jestem po nocce i przed kolejną i trochę wytrąciłem się z rytmy przez to :). Przejrzałem pobieżnie bibliografie Andrzeja Nadolskiego - nie jest tak źle graficznie, sporo tam rycin, nie wiem czy to starczy dla rzeźbiarza, no i nie mam dostępu do wszystkich prac tego autora.
Jakby jeszcze coś się Wam przypomniało to piszcie, kolega jest dość konkretny, nic nie obiecuje (finansowo pewnie musi wszystko policzyć), ale chciałby bardzo polskie rycerstwo (i nie tylko) w skali 28mm wydać. Ma też na tym polu doświadczenie, więc wie na co się porywa. Myślę, że byłoby fajnie mieć dedykowane Polsce i Litwie metalowe modele w tej skali (choćby na półke jeśli nie do gier ;) ).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Taki obraz znalazłem, myślę że w miarę dobrze pokazuje dalsze szeregi w chorągwiach czyli tych, którzy podążali za rycerzami i słabiej uzbrojonych rycerzy:

Obrazek

Dobry jest też obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający bitwę pod Grunwaldem.

Postaram się podpytać osoby bardziej siedzące w temacie i coś jeszcze poszukać, ale zwłaszcza to ostatnie chwilę zajmie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

Czy ktoś ma może dostęp do tego obrazka ale w lepszej jakości? Namalowany został przez Stefana Pajączkowskiego, być może jest zamieszczony w książce tegoż autora "Jazda Polska".

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Raleen »

Jak poszukiwania lepszej wersji obrazu? Udało się znaleźć?

Teraz u nas biblioteki pozamykane, wiec z szukaniem będzie ciężko. Chyba że ktoś ma tę książkę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Antypirx »

Najlepsza z wersji:
Obrazek
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Darth Stalin »

Wiem, że to nekromancja/filia :D ale:
Raleen pisze:To co mi się najbardziej nie podoba to zbroje Jagiełły i Witolda. Wyglądają jak zrobione we współczesnej hucie. To samo jak czasem patrzę na hełmy.

Ogólnie w tym filmie jest też nadreprezentacja rycerzy w zbrojach płytowych. Na takie zbroje mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Czyli u Krzyżaków bracia, jacyś najbardziej majętni rycerze. Reszta nie miała hełmów z zasłoną i walczyła w kolczugach dopancerzonych płatami ze stali w najważniejszych miejscach.
To nie huta, to wtryskarki do plastiku - wszystkie zbroje były plastikowe, stąd taki wygląd:
https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci ... ow/knz0tnj
Z Łodzi co dzień nadchodziły kolejne partie XV-wiecznego uzbrojenia. Na potrzeby "Krzyżaków" wymyślono nowy sposób wytwarzania zbroi rycerskiej. To, co widzimy na ekranie to specjalnie wykończony plastik. Wcześniej filmowe zbroje kuto z blachy, co nie było wygodne dla aktorów i statystów, lub wyrabiano z papier-maché, lecz te okazywały się mało trwałe.
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Kom ... 69-183.pdf
Zx5
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2021, 19:36

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: Zx5 »

sgr pisze: środa, 19 lutego 2020, 14:16 Czy ktoś ma może dostęp do tego obrazka ale w lepszej jakości? Namalowany został przez Stefana Pajączkowskiego, być może jest zamieszczony w książce tegoż autora "Jazda Polska".

Zgadza się ;)

Obrazek
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Uzbrojenie i wygląd wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem

Post autor: sgr »

Dziękuję. Temat troszkę umarł, bo z powodu Covidu i transportowego chaosu kolega na razie musiał zarzucić pomysł robienia figurek do Grunwaldu, ale, kto wie, może jeszcze powróci do tego w przyszłości, więc jak ktoś coś ma to proszę pisać :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”