Henryk Brodaty, Śląsk, bitwa pod Legnicą

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Henryk Brodaty, Śląsk, bitwa pod Legnicą

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Henryk Brodaty, Śląsk, Bitwa pod Legnicą.

Post autor: Dżenesh »

Świetny wykład. Czytałem ostatnio HB-eka na temat bitwy i o ile dobrze pamiętam nic tam nie było o Benedykcie Polaku. Z książki dowidziałem się tak naprawdę tylko że bitwa się odbyła, kto mógł w niej brać udział i że książę Henryk poległ. Ktoś wie czy można czegoś więcej dowiedzieć się o tej bitwie od Benedykta (poza tym co Łysiak powiedział)?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Henryk Brodaty, Śląsk, Bitwa pod Legnicą.

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dżenesh pisze: niedziela, 12 czerwca 2022, 11:37 Świetny wykład. Czytałem ostatnio HB-eka na temat bitwy i o ile dobrze pamiętam nic tam nie było o Benedykcie Polaku. Z książki dowidziałem się tak naprawdę tylko że bitwa się odbyła, kto mógł w niej brać udział i że książę Henryk poległ. Ktoś wie czy można czegoś więcej dowiedzieć się o tej bitwie od Benedykta (poza tym co Łysiak powiedział)?
http://staropolska.pl/sredniowiecze/opr ... anski.html

C. de Bridia, Historia Tatarów [w:] Spotkanie dwóch światów. Stolica Apostolska a świat mongolski w połowie XIII wieku. Relacje powstałe w związku z misją Jana di Piano Carpiniego do Mongołów, pod red. Jerzego Strzelczyka, Poznań 1993, s. 234–269.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Henryk Brodaty, Śląsk, bitwa pod Legnicą

Post autor: Dżenesh »

Coś mi nie pasuje w opisie bitwy przez mnicha. Skoro Mongołowie „chcieli uchodzić” (czyli jak rozumie Łysiak może to oznaczać ucieczkę lub wycofywanie się) to dlaczego „szyki bojowe chrześcijan rzuciły się niespodziewanie do ucieczki”. Czyli co? Zaczynali wygrywać i ni z gruchy czy pietruchy rzucili się do ucieczki? Gdzie tu logika?
Chyba że słowa „chcieli uchodzić” należy rozumieć jako pozorowaną ucieczkę Mongołów z czego byli znani.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Barin
Caporal
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:12
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Henryk Brodaty, Śląsk, bitwa pod Legnicą

Post autor: Barin »

Jerzy Maroń o tej bitwie napisał dwie książki. HBek "Legnica 1241" ma charakter popularnonaukowy. "Koczownicy i rycerze" ma bardziej naukowy charakter. Może tam będzie dokładniejsza analiza...
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Henryk Brodaty, Śląsk, bitwa pod Legnicą

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dżenesh pisze: wtorek, 14 czerwca 2022, 12:55 Coś mi nie pasuje w opisie bitwy przez mnicha. Skoro Mongołowie „chcieli uchodzić” (czyli jak rozumie Łysiak może to oznaczać ucieczkę lub wycofywanie się) to dlaczego „szyki bojowe chrześcijan rzuciły się niespodziewanie do ucieczki”. Czyli co? Zaczynali wygrywać i ni z gruchy czy pietruchy rzucili się do ucieczki? Gdzie tu logika?
Chyba że słowa „chcieli uchodzić” należy rozumieć jako pozorowaną ucieczkę Mongołów z czego byli znani.
Być może chcieli przerwać bitwę ze względu na straty.
Natomiast Szlejzierzy Mieszka II Otyłego albo rzucili się sami, albo zobaczyli coś, w zachowaniu wodza, co ich skłoniło do przerwania bitwy.
Pierwszy tajemniczy moment to ucieczka Mieszka z podkomendnymi (a przynajmniej ich częścią), druga to owa niby-broń chemiczna.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”