Bohaterowie narodowi

Od upadku starożytnego Rzymu do upadku Konstantynopola.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Bohaterowie narodowi

Post autor: vendetta_222 »

Witam.
Czy może znacie bohaterów narodowych(lub osoby które mogą pretendować do tego miana) dla następujących krajów/nacji począwszy od 1300 do 1500roku? Mi udało się znaleźć po jednym:

Anglia- Edward (Czarny Książę)
Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
Polska-Zawisza Czarny
Litwa-Giedymin
Ruś(ruś i nowogród)-Lingwen Semen Olgierdowicz
Francja-Joanna d'Arc
Cesarstwo-Zygmunt Luksemburski
Czechy-Jan Źiźka
Maurowie-Abu al-Hassan Ali I
Menelucy-Sajf ad-Din Kalawun al-Alfi al-Mansur
Złota orda-Chan Ozbeg Sułtan Muhammad
Italia-Lorenzo de' Medici
Turcja-Mehmed II Zdobywca
Węgry-Jan Hunyady
Zakon-Konrad von Wallenrode
Bizancjum-Konstantyn XI Dragazes
Hiszpania-Ferdynand II Aragoński
Chanat-Timur
Skandynawia(unia kalmarska)-Eryk Pomorski

Kogo jeszcze byscie dodali a kogo usuneli z tej listy?
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Fajny temat ;D

Ja bym w pierwszej kolejności zamieniła Giedymina na Witolda - na Litwie jest bohaterem narodowym za podejmowane próby zachowania niezależności Litwy (chodzi mi m.in o historię z tym nieszczęsnym "applicare" w akcie unii w Krewie i inne takie). W Wilnie jest ulica Giedymina, ale to pomnik Witolda stoi przy katedrze św. Stanisława. Nie pomniejszam w niczym zasług Giedymina, ale Witold wydaje mi się bardziej odpowiedni w tej kategorii ;) Reszta osób jest imho dobrana trafnie, zastanawiam się jeszcze tylko nad tym Ferdynandem Aragońskim, ale na razie mi nikt lepszy nie przychodzi do głowy ;)
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Z tego co czytałem giedymin (poza tym że był przodkiem witolda i jagiełły) był pierwszym władcą litwy za którego zyskała ona duże znaczenie w regionie, a poza tym podbił trochę ziem i przygotował kraj pod władztwo swoich następców.
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Alternatywą dla Ferdynanda jest Izabela:) jedno i drugie jest bohaterem narodowym Hiszpanii. Bohaterowie są mi potrzebni jako postacie do gry, a problem stanowią głównie orientalne nacje bo w literaturze bardzo mało informacji jest o nich.
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Ja wiem kim był Giedymin i tylko przedstawiłam swoje subiektywne zdanie poparte obserwacjami wyniesionymi z podróży po Litwie, bo pytałeś :P

Jeszcze tak przy okazji - przy unii kalmarskiej zamieniłabym Eryka na prawdziwą matkę unii, Małgorzatę I. Eryk przyszedł na gotowe ;)
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Bohaterowie narodowi

Post autor: Arteusz »

vendetta_222 pisze: Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
Do Szkocji można dać Williama Wallace. I zdaje się, że Robert I to Robert Bruce a William Wallace to "Braveheart". Choć z tym przydomkiem to do końca nie wiadomo, wiadomo na pewno że posiadał tytuł "Strażnika Szkocji".
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Polska - Zawisza Czarny? bez przesady, aż takim bohaterem narodowym to chyba nie był. Tym bardziej, że u każdej innej nacji dajesz władcę (zwykle), albo chociaż wodza.
Dla Polski wybrałbym chyba jednak któregoś z królów. Może być Łokietek.
Ruś i Nowogród - tu z kolei dajesz Litwina. Już Dymitr Doński (Ruś) byłby zdecydowanie lepszy.
Jestem za Robertem I - to on też miał przydomek Braveheart.
Podobnie jestem za Erykiem VII, który zdaje się wygrał parę znaczących bitew.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

W Czechach można dać również Jana Husa.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Oki ale głównie chodzi tu o bohaterów którzy mogliby wystąpić w grze:) Najlepsi byliby właśnie bohaterowie znani i łatwo rozpoznawani.
Zawisze czarnego zna chyba każdy polak więc nie moze być problemów z nazwaniem go bohaterem, a władców daje z powodu braku wiedzy na temat takowych bohaterów u innych nacji.
Braveheart to Bruce i tak podaje literatura fachowa, Wallace`a wszyscy tak nazywaja po filmie.
Dymitr Doński ok może być na rusi:)
Hus raczej nie wsłynął się niczym poza spaleniem na stosie.
Małgorzata owszem stworzyła podwaliny pod unię ale Eryk ogarnął i wyciągnął z kłopotów unię i rozpoczął ekspansję na kraje ościenne.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

We Włoszech zamiast Wawrzyńca dałbym może Franciszka Sforzę.
A we Francji obok Joanny, także np. La Hire (Gilles de Rais tylko w wersji hardcore :devil: )
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Ok pasuje:) niestety brak widze wszystkim(i mi też)informacji na temat bohaterów bardziej orientalnych.
Do cesarstwa dodałbym Werner von Urslingen( bardzo ciekawe hasło na zbroi nosił:D)
Maksymilian I Habsburg też byłby dobry tak mi się wydaje.
Jan Wittelsbach

Bertrand du Guesclin
Piotr du Terrail senior de Bayard
Thibaut de Chepoy-do francji bardziej by pasowali

John Talbot
Henryk VII Tudor
Henryk V Lancaster
Harry Hotspur-anglia

Edygej-
Mamaj-złota orda

Gian Galeazzo Visconti
Francesco Bussone - Italia

Roger de Flor-bizancjum


Wład Palownik
Ścibor Ściborowic
Ścibor ze Ściborzyc-węgry

Jan ze Szczekocin-polska

Krzysztof Bawarski-Skandynawia

Murad II
Bajazyd I Błyskawica
Murad I-turcja

Nuno Álvares Pereira-hiszpania(razem z portugalia)

Bajbars-menelucy
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

vendetta_222 pisze:Oki ale głównie chodzi tu o bohaterów którzy mogliby wystąpić w grze:) Najlepsi byliby właśnie bohaterowie znani i łatwo rozpoznawani.
To mają być prawdziwi bohaterowie narodowi czy znane (wśród Polaków i łatwo im się kojarzące) postacie danego narodu? Bo to dwie różne kwestie, choć czasami mogą się pokrywać.
vendetta_222 pisze:
Hus raczej nie wsłynął się niczym poza spaleniem na stosie.
Czyżby? Chyba że chodzi o postacie które zasłynęły czynami militarnymi, ale tego można się tylko domyślać, bo nigdzie nie jest to napisane w wątku. Z podanych Twoich przykładów wynika, że o to raczej chodzi.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
vendetta_222
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: środa, 2 września 2009, 14:48
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: vendetta_222 »

Postacie dobrze by było żeby były znane w danym kraju, a jeśli chodzi o wojskowość to tak element militarny byłby bardzo wskazany(przepraszam za wsześniejsze nie ujęcie tego w wątku).
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Anomander Rake pisze:Podobnie jestem za Erykiem VII, który zdaje się wygrał parę znaczących bitew.
Eryk Pomorski? Nie brał udziału w żadnej znaczącej bitwie, a i w tych nieznaczących wiele szło mu kiepsko, więc np. latał za Zygmuntem Luksemburskim żeby ten mu pomógł rozwiązać spór z Holsztynem, poza tym nie mógł się zdecydować, czy związać się bardziej z Zygmuntem, czy bardziej z Jagiełłą, no i ze Szwedami miał mocno na pieńku ;)
vendetta_222 pisze:Ok pasuje:) niestety brak widze wszystkim(i mi też)informacji na temat bohaterów bardziej orientalnych.
Bo takie dziwne ramy czasowe wybrałeś w które się nie mieszczą najfajniejsi z samurajów, a w Chinach w tym czasie panowała najpierw mongolska dynastia Yuan od Czyngis-chana, a potem mało wybitna Ming i bohaterów było jak na lekarstwo ;) U Inków można wskazać Pachacuteca, który doprowadził swoje państwo do rozkwitu i analogicznie u Azteków Montezumę I.
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Eryk Pomorski? Nie brał udziału w żadnej znaczącej bitwie, a i w tych nieznaczących wiele szło mu kiepsko
Jak nie, jak tak?
Oto przykład:Zwycięstwo Eryka
Zwycięstwo tyleż duże co i ze znaczącymi skutkami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia średniowieczna”